Tania klimatyzacja - zestaw split Midea typu on/off

Tania klimatyzacja – pokaż upałom figę!

Tania klimatyzacja to temat, który powraca co roku wraz z upałami. Żar lejący się z nieba doskwiera wszystkim – czy da się temu zaradzić za niewielkie pieniądze?

To zależy od wielu czynników: powierzchni Twojego mieszkania, liczby pomieszczeń, które chcesz chłodzić, a także od dostępności urządzeń, które pozwolą Ci zmieścić się w zaplanowanym budżecie. Za chwilę dowiesz się, które rozwiązania są tanie tylko w zakupie, które stanowią rozsądny kompromis między ceną zakupu a zużyciem prądu, a które pozwolą zrekompensować wydatki dzięki niższym kosztom eksploatacji.

Tania klimatyzacja – opcja minimum kosztów

Ta opcja oznacza tylko jedno – zakup klimatyzatora przenośnego. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie ma same zalety:

 • klimatyzator przenośny nie wymaga montażu;
 • nie ma jednostki zewnętrznej;
 • jest decydowanie najtańszy w zakupie;
 • kiedy nie jest potrzebny, tani klimatyzator przenośny można schować np. w szafie;
 • można go przenosić do kilku pomieszczeń i np. rano chłodzić mieszkanie po stronie wschodniej, a wieczorem zachodniej;
 • koszty instalacji są zerowe, bo zazwyczaj nie ma żadnej instalacji.

Prawda, że to wygląda dobrze? Kupujesz niedrogi klimatyzator przenośny, ustawiasz na podłodze, doprowadzasz rurę do uchylonego okna i już możesz się cieszyć upragnionym chłodem. Ale niestety, tania klimatyzacja przenośna ma także wady. Nie są to wady dyskwalifikujące, ale warto się na nie przygotować. Oto one:

 • klimatyzator przenośny wydmuchuje powietrze z pomieszczeń przez solidną rurę. Tyle samo powietrza musi zostać zassane do pomieszczenia z zewnątrz. To powietrze jest gorące, więc ogrzewa pomieszczenie. Dlatego faktyczna wydajność chłodzenia klimatyzatora przenośnego jest znacznie niższa, niż jego moc chłodząca, podana w danych technicznych;
 • efektywność energetyczna klimatyzatorów przenośnych, których praca wymaga zasysania powietrza przez okna do pomieszczenia, jest znacznie, znacznie niższa, niż w przypadku klimatyzatorów, które mają jednostkę wewnętrzną i zewnętrzny agregat;
 • klimatyzatory przenośne to urządzenia hałaśliwe. O ile w dzień da się ten hałas znieść, o tyle zasypianie przy łoskocie sprężarki klimatyzatora przenośnego nie jest łatwe;
 • kontrola nad kierunkiem nawiewu powietrza w klimatyzatorze przenośnym jest ograniczona;
 • urządzenie zajmuje miejsce na podłodze w pomieszczeniu.

I jaki jest bilans wad i zalet taniego klimatyzatora przenośnego według Twoich kryteriów? Jeżeli chodzi o nas, to zawsze, ale to absolutnie zawsze, kiedy to tylko możliwe, polecamy klimatyzatory typu split. Czyli takie, które – oprócz jednostki wewnętrznej – mają jeszcze zewnętrzny agregat.

Tania klimatyzacja – zestawy split

Rozwiązanie, w którym w pomieszczeniach zamontujesz klimatyzator (lub klimatyzatory), a hałasujący agregat pozostanie na zewnątrz, na tle taniej klimatyzacji przenośnej wydaje się niemal idealne. I takie rzeczywiście jest, o ile istnieje techniczna możliwość zamontowania agregatu np. na ścianie budynku, dachu lub balkonie. Jakie zalety ma klimatyzacja typu split – choćby nawet była tania?

 • nieporównywalnie niższy hałas niż w przypadku klimatyzatora przenośnego;
 • wyższa efektywność energetyczna;
 • niewielka jednostka wewnętrzna nie zabiera miejsca na podłodze pomieszczenia;
 • możliwość kierowania nawiewem powietrza;
 • funkcja chłodzenia i grzania;
 • niższe zużycie energii elektrycznej;
 • wyższa efektywność chłodzenia.

Ale nawet tanie klimatyzatory typu split mają jedną wspólną wadę: wymagają poniesienia kosztów montażu, a same urządzenia są z reguły droższe od klimatyzatorów przenośnych. Czy jest więc jakiś sposób, by uwolnić się od wad klimatyzacji przenośnej, a jednocześnie wydać jak najmniej pieniędzy?

Tania klimatyzacja – złoty środek: klimatyzatory split on/off

Jeżeli będziesz miał – lub miała – trochę szczęścia, to może uda Ci się upolować przechowane w magazynach urządzenia, które działają w tak zwanym trybie on/off. Czy różnią się one od popularnych dziś klimatyzatorów inwerterowych?

Tym, że moc i wydajność ich agregatu nie jest regulowana. Silnik sprężarki ma stałe obroty, a jedyną możliwością zmian intensywności chłodzenia jest – podobnie, jak w domowej lodówce – okresowe włączanie i wyłączanie agregatu, a także zmiana intensywności nadmuchu powietrza z klimatyzatora.

Teoretycznie nie jest to nic złego – w ten sposób działały klimatyzatory przez całe dziesięciolecia. Tania klimatyzacja on/off jest prostsza konstrukcyjnie od inwerterowej, co pozwala liczyć na wysoką niezawodność. Trzeba jedynie mieć świadomość tego, że wtedy, kiedy zapragniesz delikatnego chłodzenia, tania klimatyzacja on/off nie będzie tak oszczędna, jak inwerterowa.

Tania klimatyzacja on/off – kiedy najlepiej się sprawdza?

Tanie klimatyzaotry on/off najlepiej sprawdzają się podczas solidnych upałów – wtedy, kiedy muszą stale pracować pełną mocą. W takich warunkach przewaga urządzeń inwerterowych jest już naprawdę niewielka. Jeżeli więc poszukujesz możliwie niedrogiego, ale solidnego lekarstwa na intensywny upał w magazynie, na poddaszu domu czy w sklepie i oczekujesz solidnej porcji chłodu, to tania klimatyzacja on/off może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Pytanie, na które wypada jeszcze odpowiedzieć, to: skąd wziąć klimatyzatory on/off w sytuacji, gdy Unia Europejska naciska na sprzedaż urządzeń inwerterowych? Odpowiedź jest prosta: z magazynów. Nam na przykład udało się niedawno odnaleźć zapas tanich klimatyzatorów ściennych on/off marki Midea, chociaż nie jest pewne, że kiedy to czytasz, będą one jeszcze dostępne.

Tania klimatyzacja on/off – tania, ale dlaczego?

I to jest kluczowe pytanie, które może Cię zachęcić do rozważenia zakupu taniej klimatyzacji on/off. Dlaczego takie klimatyzatory są tanie? Otóż nie dlatego, że są niższej jakości od inwerterów. Po prostu ich budowa jest prostsza, a produkcja – mniej kosztowna. Idąc tym tropem istnieje szansa, że za okazyjną cenę kupisz tani klimatyzator on/off, który okaże się solidniejszy od niejednego inwertera.

Tania klimatyzacja – podsumowanie

Podsumowując, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Oczywiście najlepiej, gdyby każdego było stać na najnowszą klimatyzację inwerterową typu split. Ale jeżeli musisz ciąć koszty i Twoje myśli kierują się w stronę taniej klimatyzacji przenośnej, to warto zastanowić się nad klimaryzatorem on/off w zestawie split, czyli z zewnętrznym agregatem.

Kup teraz niedrogi klimatyzator ON/OFF!

To prawda, że klimatyzacja inwerterowa zapewniłaby niższe koszty eksploatacji, jednak wiąże się ona z wyższym kosztem zakupu. A cena zakupu nadal bywa decydującym argumentem nawet dla klientów, którzy zamawiają montaż kilku urządzeń na raz. Dlatego wielu naszych klientów nadal pyta o klimatyzatory ścienne on/off.

Chcesz porozmawiać z użytkownikami klimatyzacji? Dołącz do naszej grupy na Facebooku poświęconej klimatyzacji domowej!

Jedna myśl nt. „Tania klimatyzacja – pokaż upałom figę!”

 1. Przy wyborze klimatyzacji warto skontaktować się z fachowcem pomoże on wybrać urządzenie które posłuży wiele wiele lat.

Dodaj komentarz