Odzysk ciepła rekuperacja energiajutra.com.pl

Rekuperacja rozproszona – przyszłość wentylacji

Rekuperacja kojarzy się zwykle z plątaniną kanałów wentylacyjnych w sufitach podwieszanych, dużą i drogą centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, a także z brakiem możliwości sterowania proporcją wymiany powietrza między poszczególnymi pomieszczeniami. Tymczasem istnieje rozwiązanie, które przynosi nowe możliwości i – co istotne – świetnie nadaje się do istniejących już, używanych domów i mieszkań.

Jeżeli do tej pory nie poznałeś jeszcze możliwości, jakie daje rekuperacja rozproszona, to być może za moment w Twojej głowie pojawią się pomysły na teoretycznie niewykonalne rozwiązania dla wentylacji domowej. Pomyśl tylko: możesz zamontować indywidualne rekuperatory w każdym z pomieszczeń, a do tego ukryć je w ścianach szczytowych. W pokojach zobaczysz tylko kratki nawiewne z wyświetlaczami – takie, jak na tym filmie (jeżeli już udało Ci się obejrzeć fragment filmu w reklamie, to teraz zobaczysz znacznie więcej):

Prawda, że to ciekawy pomysł? A teraz czas na porcję wiedzy, dzięki której przekonasz się o pożyteczności rekuperatora i jego zbawiennym wpływie na przyjazne warunki w pomieszczeniach. Chyba, że film już Cię przekonał i chcesz zlecić montaż tego rekuperatora – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 22 251 33 52

Oto spis treści tego, czego zaraz się dowiesz.

Zanim przejdziemy do rekuperacji rozproszonej, zaczniemy od podstaw. Dlaczego wentylacja (w tym wentylacja mechaniczna) domu i mieszkania jest tak ważna i jakie ma zadania?

Kiedy poznasz już powyższe zadania wentylacji, przejdziemy do omówienia rekuperacji w formie rozproszonej i opiszemy jej główne zadania. A zadania te są takie, jak w przypadku wentylacji, plus dodatkowo:

Mając takie podstawy teoretyczne, poznasz wreszcie unikalne zalety i możliwości, jakie daje rozproszony system rekuperacji:

Jak widzisz, już sam spis treści tego artykułu ma pokaźne rozmiary. Jeżeli tylko wystarczy Ci ciekawości i cierpliwości, za kilka minut będziesz już wiedzieć wszystko, czego potrzebujesz do podjęcia decyzji: czy rekuperacja rozproszona to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie. Postaramy się pisać jak najprościej, z absolutnym minimum fachowych terminów, bo rekuperacja w domu czy mieszkaniu to naszym zdaniem coś w sam raz dla każdego, a nie dla inżyniera od klimatyzacji i wentylacji. Detale techniczne pozostawimy instalatorom – to oni mają zamontować rekuperator tak, żeby wszystko działało zgodnie ze sztuką.


Zadanie nr 1: dostawa świeżego powietrza do oddychania

Wielu użytkowników klimatyzacji myśli, że powietrze z klimatyzatora jest „świeże”. Odświeżone – tak powinna brzmieć prawidłowa nazwa, jeżeli mówimy o klimatyzacji ściennej z dobrymi filtrami i np. jonizatorem. Ale świeże to powietrze z pewnością nie jest. Klimatyzator nie wyprodukuje tlenu, co najwyżej niewielkie ilości (szkodliwego) ozonu w przypadku jonizatora.

Tlenu nie dostarczy także nawet najlepszy oczyszczacz powietrza, choćby miał najwyższej klasy filtr HEPA i regularnie wymieniany filtr węglowy. Oczyszczacz powietrza na cały rok to bardzo dobry pomysł, ale pracuje on jedynie w obiegu zamkniętym.

Jedynym sposobem dostarczenia tlenu do pomieszczeń pozostaje wymiana powietrza, czyli skuteczna wentylacja. Polega ona – jakże trywialnie to brzmi – na usuwaniu powietrza zużytego i dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń.

Czy to są jakieś skomplikowane funkcje?

Nie. Przeciwnie, są bardzo proste, i w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie wymagają żadnych urządzeń pobierających energię elektryczną. Ale prostota występuje zwykle tam, gdzie wszystko działało i działa prawidłowo. Zaraz przekonasz się, że w wielu budynkach, ze względu na świadome lub nieświadome zaniedbania budowlane lub leżące po stronie użytkowników, tak prosta rzecz jak skuteczna wentylacja nie jest zapewniona. Przyjrzyjmy się zatem kolejnej funkcji wentylacji:


Zadanie nr 2: usuwanie powietrza zużytego

Na pierwszy rzut oka to zadanie wydaje się nadzwyczaj proste. Wystarczy postawić kominy wentylacyjne, ogrzewać pomieszczenia i w wywietrznikach powstanie niewielkie podciśnienie, które powinno stale wysysać z pomieszczeń zużyte powietrze. Czy coś tak prostego może nie działać?

Tak. Żeby wyssać powietrze z pomieszczeń, wykorzystując niewielkie podciśnienie rzędu pojedynczych Paskali, trzeba zapewnić możliwość dostarczenia do pomieszczeń takiej samej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Inaczej mieszkanie, dom czy klub fitness zadziała podobnie do butelki, z której próbujemy wypić wodę. Dopóki nie zapewnimy nieszczelności między ustami a butelką, aby do środka mogło dostawać się powietrze, niewiele się napijemy.

Jak w obiektach mieszkalnych powietrze dostaje się do pomieszczeń?

Dawniej, kiedy nie znano gumowych uszczelek, powietrze zewnętrzne dostawało się do pomieszczeń poprzez nieszczelności w stolarce okiennej i częściowo także przez nieszczelne drzwi. I to działało całkiem skutecznie – chociaż w zimie wiało od okien chłodem, to wymiana powietrza była zapewniona. Ale wraz z nadejściem szczelnych okien domowy system wentylacji to już nie tylko kominy i wywietrzniki.


Zadanie nr 3: rekompensata szczelności nowych okien

Dziś rolę nieszczelności przejęły nawietrzniki, bo nowe okna są niemal idealnie szczelne. Jeżeli ktoś wymienia stare okna bez uszczelek lub z pełniącymi rolę uszczelek pasami blachy aluminiowej na nowe – plastikowe lub drewniane – i nie zapewni możliwości zasysania powietrza z zewnątrz przez nawietrznik lub wycięcie części uszczelki okna, naraża się na kłopoty.

Skuteczny system wentylacji musi więc uwzględniać szczelność domu czy mieszkania i zapewnić nie tylko odprowadzanie, lecz także stały dopływ powietrza do pomieszczeń. Podaliśmy już przykłady, jak to zrealizować: najprostszą metodą, niemal darmową (bo nakłady na ogrzewanie minimalnie wzrosną) i bardzo prostą, jest wycięcie niewielkiego odcinka uszczelki (lub uszczelek, jeżeli jest ich więcej niż jedna) okiennej. Wystarczy mniej więcej 10-15 cm wycięcia na każde skrzydło okna, aby mieć czym oddychać i zapewnić spadek wilgotności powietrza w zimie.

Rekuperator ścienny energiajutra info pl
Rekuperator ścienny = czysty dom

Tak, to nie jest żart – tak niewielkie wycięcie uszczelek w nowych, szczelnych oknach może nawet pozwolić na pozbycie się grzyba z domu! Nie jest to jednak racjonalne rozwiązanie od strony ekonomicznej i ekologicznej, bo zimne powietrze, które wpadnie przez szpary do domu czy mieszkania, trzeba ogrzać, czyli włożyć w to energię. Aby wkład ten zminimalizować, wymyślono rekuperatory – do tego tematu niebawem dojdziemy. A teraz jeszcze o nawietrznikach.

Na rynku można spotkać różne rodzaje nawiewników – od najprostszych z mechaniczną przesłoną po sterowane wilgotnością w pomieszczeniach. Generalnie, wbrew reklamom producentów, nie ma idealnego rozwiązania, które pozwalałoby na w pełni racjonalne sterowanie nawiewnikiem. Albo będzie zimno i będzie czym oddychać, albo duszno i ciepło…

…i nawiewniki, dmuchające zimą lodowatym powietrzem, to raczej nie jest wybór godny technologii dwudziestego pierwszego wieku.

Dlatego taktycznie pominiemy kwestię wyboru nawietrznika i podpowiemy, gdzie go zamontować, aby chłód jak najmniej przeszkadzał nam w zimie. Recepta jest prosta: nawietrznik najlepiej zamontować nad kaloryferem, aby chłodne powietrze mieszało się z ciepłym, ogrzanym przed chwilą przez grzejnik. Jeżeli masz grzejnik pod oknem, to montaż nawiewników w górnej części okien będzie dobrym pomysłem.

W tym miejscu wypada wspomnieć, dlaczego tak upieramy się przy skutecznej wentylacji o znacznej wydajności – czyli czymś, co jest obecnie wyśmiewane przez wojujący trend modnych domów pasywnych. Chodzi nie tylko o dostarczanie tlenu, lecz także o usuwanie dwutlenku węgla. Ten gaz jest niegroźny w stężeniach, jakie spotkamy na zewnątrz pomieszczeń. Ale w pokojach…

Przy wzroście stężenia dwutlenku węgla w powietrzu, którym oddychasz, zwiększa się jego tzw. ciśnienie parcjalne (cząstkowe) we krwi. W efekcie zaczynasz odczuwać duszności, niepokój, zaczynasz szybciej oddychać. Kolejnymi objawami przy dalszym wzroście stężenia dwutlenku węgla będą zawroty głowy, szum w uszach, zauważalna potliwość, podrażnienie spojówek i tachykardia (przyspieszony rytm serca).

Dlatego konsekwentna wymiana powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz, jest niezbędna do dobrego samopoczucia i zdrowego życia, szczególnie jeżeli żyjesz na tzw. wysokich obrotach i Twoja sprawność umysłowa jest kluczowa dla Twojej pracy czy kariery zawodowej.


Zadanie nr 4: walka z wilgocią, pleśnią i grzybem

Poza dostarczaniem tlenu do oddychania, utrzymywanie rozsądnej wilgotności względnej powietrza domowego jest kluczowym zadaniem wentylacji. Szczególnie zimą i szczególnie stare, ceglane domy, ze słabą izolacją termiczną, bardzo nie lubią wilgoci.

Dlaczego?

Tutaj musimy wtrącić trochę techniki, a w zasadzie – termodynamiki. Wilgotność, jaką mierzą czujniki wilgoci, to wilgotność względna. Oznacza ona stopień wysycenia powietrza parą względem punktu rosy. Parametr ten ma pewną bardzo istotną z punktu widzenia wilgoci w domu właściwość.

Otóż jeżeli założymy, że zimą powietrze na dworze ma np. zero stopni Celsjusza i 80 proc. wilgotności, to przy sprawnej wentylacji w domu, do którego to powietrze się dostanie, możesz zobaczyć na wilgotnościomierzu wartości rzędu trzydziestu procent. Dzieje się tak dlatego, że cieplejsze powietrze może zawierać więcej pary wodnej, niż powietrze zimne.

Idąc tym tropem, jeżeli w domu jest problem z nadmierną wilgocią zimą, to rozwiązaniem może być usprawnienie wentylacji, która wpuszcza do pomieszczeń za mało świeżego powietrza z zewnątrz. Ogrzanie powietrza zewnętrznego powoduje spadek jego wilgotności.

Dlaczego izolacja termiczna budynku też jest tutaj ważna?

Dlatego, że na zimnej ścianie szczytowej powietrze może osiągnąć temperaturę punktu rosy – czyli taką, w której zacznie się wykraplać woda. Co ciekawe, wody tej może nie być widać, bowiem wchłonie ją tynk. W ten sposób powstanie głębokie zawilgocenie ścian i może się pojawić grzyb.

Montaż rekuperacji w systemie rozproszonym
Montaż rekuperacji w systemie rozproszonym

Dlatego między innymi odradza się wykorzystywanie płyt kartonowo-gipsowych na słabo izolowanych ścianach szczytowych, a także umieszczanie izolacji termicznej od wewnętrznej strony ściany. Z dwóch powodów.

Wystarczy minimalna nieszczelność, aby powietrze z pomieszczenia dostało się między płytę lub izolację a chłodną ścianę, co może spowodować skroplenie pary wodnej. Drugi powód jest taki, że dodatkowa izolacja termiczna ściany od wewnątrz spowoduje spadek temperatury ściany (bo będzie słabiej przejmowała ciepło od powietrza w pomieszczeniu) i tym bardziej może dojść do skroplenia pary, znajdującej się w powietrzu.


Zadanie nr 5: zapewnienie minimalnego ruchu powietrza w pomieszczeniach

Ta funkcja wentylacji może być lub nie być pełniona w zależności od tego, czy instalację wykonano optymalnie z punktu widzenia rzeczywistej, a nie tylko teoretycznej wymiany powietrza, czy nie.

O co tym razem chodzi?

Wyobraź sobie, że jesteś w pomieszczeniu o powierzchni dwudziestu metrów kwadratowych i wysokości dwóch i pół metra. Mieści się tam 50 m3 powietrza. Dobra wentylacja domowa zapewnia teoretycznie wymianę całej objętości wszystkich pomieszczeń w ciągu jednej godziny. Zastanówmy się, co to w praktyce oznacza.

Zróbmy inne proste doświadczenie. Zatkajmy odpływ zlewu i wypełnijmy go do połowy wodą, w której umyjemy brudne naczynia. Niech tej wody będzie 10 litrów. Następnie odkręćmy wodę na tyle mocno, żeby tyle samo wody nalatywało do zlewu, i tyle samo opuszczało zlew przez odetkany już odpływ. W zlewie jest 10 litrów wody. Wiesz, ile wody będzie musiało nalecieć z kranu, aby woda w zlewie stała się zupełnie czysta?

Na pewno nie dziesięć litrów!

Trzeba będzie „przelać” przez zlew wielokrotność jego pojemności, aby woda stała się czysta. Możesz powiedzieć, że wystarczyłoby wypuścić całą wodę ze zlewu, zatkać odpływ korkiem i nalać 10 litrów nowej. To prawda, tak właśnie można zrobić. Ale jak wypuścić całe powietrze ze wspomnianego wcześniej 20-metrowego pokoju, nie wpuszczając jednocześnie świeżego powietrza lub powietrza z innych pomieszczeń?

No właśnie. To się nie da zrobić.

Dlatego tak istotne jest, aby w pomieszczeniach zapewnić choć minimalny ruch powietrza od strony nawiewnej do wywiewnej. Rekuperacja potrafi o to zadbać i niedługo wrócimy do tego tematu, bo wymiana powietrza przy zapewnionym jego minimalnym ruchu jest zwyczajnie bardziej skuteczna.

A teraz pora poznać zadania rekuperacji rozproszonej – systemu, który niewielkim kosztem zapewnia skuteczną wentylację z odzyskiem ciepła bez konieczności rozprowadzania przewodów wentylacyjnych po całym domu i działa nawet w mieszkaniach, w których istnieje możliwość montażu rekuperatora.


Wymiana powietrza w pomieszczeniach z odzyskiem ciepła zimą

O wymianie powietrza już wiesz, pora teraz na odzysk ciepła. Straty cieplne są największym wrogiem – obok dyskomfortu spowodowanego chłodnym nawiewem – skutecznej wentylacji w pomieszczeniach mieszkalnych. Za otwieranie nawiewników w zimie zapłacisz przy pierwszym rachunku za ogrzewanie. Do tego mało kto jest w stanie znieść chłodny nawiew powietrza z zewnątrz.

Jak temu zaradzić?

Odzyskać jak najwięcej ciepła z powietrza, które jest usuwane z pomieszczeń i przekazać je powietrzu, które się do tych pomieszczeń dostaje z zewnątrz. To zadanie dla rekuperatora. A rekuperator w systemie rozproszonym potrafi to zrobić bez konieczności prowadzenia drogich i kłopotliwych w montażu (w zamieszkanych obiektach) kanałów wentylacyjnych.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła - system rozproszony
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła – system rozproszony

Rekuperator potrafi załatwić za jednym razem dwie sprawy. Ogrzeje powietrze wpadające do pomieszczenia z zewnątrz. Nie będzie ono tak ciepłe, jak powietrze w pomieszczeniu, bo sprawność rekuperacji nie osiąga stu procent. Ale będzie na tyle ciepłe, że spokojnie będzie można korzystać z wentylacji zimą w zakresie wymaganym i do dostarczania tlenu, i do ograniczenia wilgotności w pomieszczeniach.


Wymiana powietrza w pomieszczeniach z odzyskiem chłodu latem

Chociaż rekuperacja kojarzona jest głównie z odzyskiem ciepła i ograniczeniem kosztów ogrzewania pomieszczeń, to pozwala ona także podwyższyć komfort przebywania w pomieszczeniach w upalne dni.

Kiedy w pomieszczeniu jest chłodniej niż na dworze i otworzysz okno, to naturalnie w domu, mieszkaniu czy biurze zaraz zrobi się cieplej. A w upał tego nie chcesz. W przypadku rekuperacji rozproszonej, możesz mieć zamknięte okna w pomieszczeniach, a powietrze, wlatujące do pomieszczeń, tym razem – odwrotnie niż w zimie – schłodzi się od powietrza, opuszczającego pomieszczenie. Nie, to nie zastąpi klimatyzacji, ale potrafi znacznie spowolnić wnikanie upału do pomieszczeń przy zamkniętych oknach i zapewnionej wymianie powietrza.


Wspieranie wentylacji grawitacyjnej przez cały rok

A teraz czas wrócić do tematu ruchu powietrza. Rekuperator działający w systemie rozproszonym może mieć dwa oddzielne wentylatory, z których jeden odpowiada za wtłaczanie powietrza do pomieszczeń, a drugi za odprowadzanie go na zewnątrz budynku.

Domyślasz się już, jakie daje to możliwości?

Ustawiając różne wydajności tych wentylatorów, można stworzyć „niesymetryczną” wentylację, która wtłacza do pomieszczenia więcej powietrza, niż usuwa na zewnątrz budynku. W efekcie taki rekuperator wspiera wentylację grawitacyjną w budynku.

Może ją też zastąpić, stając się „wywietrznikiem” – jeżeli wentylator wywiewny rekuperatora będzie obracał się szybciej niż nawiewny. Rekuperator można wtedy zamontować nawet w łazience, która w systemie wentylacji grawitacyjnej pełniła rolę pomieszczenia, do którego trafiało zużyte powietrze z mieszkania lub domu i było następnie wyciągane na zewnątrz przez komin.


Zapobieganie zjawisku wstecznego ciągu w wentylacji grawitacyjnej w upały

To jest szczególnie istotna zaleta rekuperacji rozproszonej. Kiedy latem zdarzy się, że po nocy w domu będzie chłodniej niż na dworze, może wytworzyć się w kominach wsteczny ciąg – wywietrzniki zamiast wysysać powietrze z pomieszczeń, zaczną je tłoczyć. A kominy wentylacyjne to nie są czyste ani przyjemne miejsca – powietrze, które przez nie przejdzie, może zawierać niekorzystne dla człowieka mikroorganizmy oraz pachnieć, delikatnie mówiąc, nieświeżo.

I tutaj z odsieczą przychodzą rekuperatory w systemie rozproszonym. Jeżeli wentylatory nawiewne będą miały wyższe obroty niż wywiewne, powstanie dodatni bilans wymiany powietrza w pomieszczeniu, który spowoduje – przy zamkniętych wszystkich oknach – wtłoczenie powietrza z pomieszczeń do kominów wentylacyjnych. Szczególnie jest to przydatne podczas użytkowania klimatyzacji, gdzie przy systemie wentylacji grawitacyjnej wsteczny ciąg występuje bardzo często w gorące dni. Ale to nie wszystko!


Dezynfekcja powietrza dzięki wymiennikowi ciepła, wykonanemu z antyseptycznego materiału

Jeżeli wymiennik ciepła rekuperatora wykonano z miedzi, to ten antyseptyczny metal pomaga dezynfekować powietrze na drodze do domu, mieszkania, sali fitness czy biura. Bez chemii, bez specjalnych powłok, bez konieczności dodawania środka dezynfekującego, a także – w odróżnieniu od jonizatorów plazmowych – bez produkcji ozonu.

Rekuperator ścienny Prana - przekrój przez ścianę, przepływ powietrza
Rekuperator ścienny Prana – przekrój przez ścianę, przepływ powietrza

Po takim gigantycznym wstępie, czas poznać zalety właściwe wyłącznie systemom rekuperacji rozproszonej. Tak, to prawda – mimo braku przewodów wentylacyjnych i relatywnie niskiego kosztu zakupu i montażu, rekuperacja rozproszona ma swoje unikalne atuty. Zaraz je poznasz.


Możliwość szybkiego i mało inwazyjnego montażu rekuperatora lub rekuperatorów w wybudowanych i zamieszkanych obiektach

Wyobraź sobie, że mieszkasz już w wykończonym i umeblowanym domu. Nigdy wcześniej nie słyszałeś lub nie słyszałaś o czymś takim jak rekuperacja, jednak teraz chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie i poprawić wentylację zimą, a do tego trzeba zawalczyć z wilgocią, która pojawiła się po zamontowaniu nowych, szczelnych okien.

Jakie masz opcje?

Do niedawna naturalnym wyborem był montaż rekuperacji centralnej. Najpierw trzeba znaleźć miejsce na dużą centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Potem wytypować ścianę, w której powstaną dwa solidne otwory. Następnie zaplanować drogę kanałów wentylacyjnych po całym domu lub mieszkaniu – najlepiej po dwa do każdego pomieszczenia (nawiewny i wywiewny).

Brzmi zachęcająco?

Niekoniecznie. Na szczęście, jest na to rada. Wystarczy wybrać technologię, która umożliwi montaż oddzielnych rekuperatorów w każdym z pomieszczeń, przylegających do ścian zewnętrznych budynku. Jedynym inwazyjnym działaniem będzie wykonanie otworu w ścianie szczytowej za pomocą specjalistycznego sprzętu – wiertnicy i wiertła koronowego. Narzędzia te są na tyle drogie, że ich zakup kompletnie się nie opłaca – lepiej zlecić wiercenie wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się instalacją rekuperacji.


Brak instalacji rozprowadzającej powietrze po domu/mieszkaniu

O tym pisaliśmy już wielokrotnie, ale podkreślimy raz jeszcze: rekuperacja rozproszona, o której piszemy, nie wymaga rozprowadzania powietrza po pomieszczeniach za pomocą kanałów wentylacyjnych. A są to kanały o pokaźnej średnicy, bowiem zgodnie ze sztuką powinny być izolowanie termicznie.


Brak konieczności konserwacji przewodów wentylacyjnych

To niebagatelna zaleta. Jeżeli zabudujesz kanały wentylacyjne rekuperacji centralnej na stałe np. w stropie, to ich oczyszczenie będzie albo bardzo trudne, albo niemożliwe. Istnieją co prawda sposoby chemiczne, podobne do tych, jakie stosowane są w przypadku samochodowej klimatyzacji, ale dom to nie samochód – nie sposób go tak skutecznie wywietrzyć.

Po wielu latach eksploatacji może dojść do sytuacji – którą prawdopodobnie znasz z domowej kanalizacji, choćby z syfonów pod zlewem i umywalką – że jedynym sposobem trwałego pozbycia się wyczuwalnego zapachu z kanałów wentylacyjnych będzie mechaniczne ich oczyszczenie od wewnątrz. A tak się składa, że łatwiej je wymienić, niż oczyścić…


Możliwość sterowania intensywnością wymiany powietrza indywidualnie w każdym pomieszczeniu, w którym zamontowano rekuperator powietrza systemu rozproszonego

W przypadku centralnego systemu rekuperacji (centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła) intensywność wymiany powietrza – związana z wydatkiem wentylatorów – ustawia się dla całego obiektu. Aby zróżnicować intensywność wymiany powietrza między pomieszczeniami, trzeba przymykać lub otwierać dysze nawiewne.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

A co, jeżeli umieszczono je w suficie, a pomieszczenie ma trzy metry wysokości? Lokatorzy mają wchodzić na drabiny, jeżeli wieje za mocno? Przy indywidualnych rekuperatorach w każdym pomieszczeniu będą mogli dostosować nawiew do własnych preferencji na pomocą pilota zdalnego sterowania.


Prosty montaż (jednak wymagający specjalistycznych narzędzi wiertniczych)

Jak montuje się rekuperator systemu rozproszonego? Trzeba zamocować do ściany wiertnicę z wiertłem koronowym o średnicy dobranej do średnicy zewnętrznej płaszcza izolacyjnego rekuperatora, np. 200 mm.

Chcesz zamówić montaż? Zadzwoń: +48 22 251 33 52

Nie, to nie pomyłka – wystarczy tylko jeden otwór dla jednego rekuperatora! Po osadzeniu i uszczelnieniu urządzenia w otworze w ścianie szczytowej budynku, jest ono gotowe do użycia. Co więcej, cały rekuperator – jeżeli ściana jest wystarczająco gruba – schowa się w grubości ściany. W pokoju zobaczysz tylko kratkę nawiewną i wyświetlacz z odbiornikiem sygnału z pilota, a na zewnątrz tylko kratkę. Jakie jeszcze możliwości daje rekuperacja rozproszona?


Możliwość czasowego, całkowitego zamknięcia dopływu powietrza z zewnątrz, w każdym pomieszczeniu, w którym zamontowano urządzenie

Powiedzmy, że jesteś w domu, a sąsiad akurat zaczął palić w piecu wszystkim co wpadło mu w ręce. Drażniący zapach zaczyna wnikać do pomieszczeń. Aby całkowicie zneutralizować coś takiego, potrzeba przemysłowego filtru – na pewno nie takiego, który można zamontować w przeciętnym domu.

Dlatego jedynym, tymczasowym wyjściem, pozostaje całkowite zamknięcie powietrza z zewnątrz. Zrobisz to, wciskając obudowę dyszy nawiewno-wywiewnej, czyli innymi słowy wewnętrzny panel rekuperatora. Jeżeli wybierzesz odpowiednią wersję urządzenia, zrobisz to z poziomu pilota zdalnego sterowania, bo wyręczy Cię siłownik.


W przypadku montażu rekuperatorów w więcej niż jednym pomieszczeniu, nadmiarowość systemu zapewnia wymianę powietrza w obiekcie (choć mniejszą) jeżeli wystąpiłaby awaria jednego z rekuperatorów

Ta zaleta systemu rozproszonego jest nieosiągalna dla rekuperacji centralnej z jedną centralą wentylacyjną. Załóżmy, że wentylacja w domu została tak zaprojektowana, że opiera się wyłącznie na centrali wentylacyjnej – bez lub z odzyskiem ciepła. Co będzie, jeżeli zdarzy się awaria takiej centrali?

Zdarzy się tyle, że nie będzie wentylacji. Trzeba będzie otwierać okna, żeby mieć czym oddychać. To oznacza straty ciepła. Ale jest na to rada. Jeżeli jedną centralę wentylacyjną zastąpimy kilkoma rekuperatorami, zamontowanymi w pomieszczeniach, to w razie awarii jednego z tych rekuperatorów pozostałe zapewnią (gorszą, ale jednak) wentylację pomieszczeń.

Czy rekuperacja rozproszona ma jakieś wady? Tak. Nie da się do niej podłączyć gruntowego wymiennika ciepła (GWC). Trudno byłoby sobie to zresztą wyobrazić – rura wiodąca do gruntu w każdym pokoju? Rozwiązanie o którym piszemy ma maksymalnie kompaktowe rozmiary i nie będzie współpracowało z takim wymiennikiem, choćby ze względu na integrację dyszy wywiewnej i nawiewu w jednym otworze i kratce maskującej.

Co jeszcze możemy dodać?

Człowiek potrzebuje około 30 m3 świeżego powietrza do oddychania w ciągu godziny do dobrego samopoczucia. Dlatego wentylacja to naprawdę istotna sprawa, nie tylko ze względu na „leczenie” mieszkania z wilgoci. Nawet meble dostarczają do domowego powietrza szkodliwe dla zdrowia chemikalia. Warto zadbać o optymalną wymianę powietrza – i to optymalną z punktu widzenia Twojego organizmu, a nie fanatycznych norm dla domów pasywnych.

Oprócz tego, że prowadzimy tego bloga, na co dzień jesteśmy autoryzowanym instalatorem i sprzedawcą rekuperacji rozproszonej, o której właśnie przeczytałeś lub przeczytałaś. Jeżeli przekonaliśmy Cię do zalet takiego rozwiązania i sądzisz, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to coś w sam raz dla Ciebie, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. I nie martw się o to, czy użyjemy odpowiednich narzędzi do wywiercenia otworu w ścianie szczytowej – zajmujemy się także odwiertami w betonie, a dla diamentowych wierteł koronowych nawet otwory o średnicy np. pół metra nie stanowią problemu.

Jeżeli klikniesz w poniższy przycisk, przekierujemy Cię do sklepu z rekuperatorami – zobaczysz tam ceny bez montażu. Cena montażu jest funkcją głównie odległości do Ciebie oraz grubości ścian, w których zamontujemy Ci rekuperator ścienny. Cena rekuperatora zależy przede wszystkim od jego wydajności, a także od wyposażenia – stopnia automatyzacji jego pracy.

Rekuperator w sklepie

Dziękujemy Ci za cierpliwość i zaufanie – bez nich nie dobrnął(ęła) byś aż tutaj. Opisywane urządzenie pochodzi od oficjalnego polskiego importera marki Prana i jesteśmy jego autoryzowanym instalatorem.

Dodaj komentarz