Montaż klimatyzacji w piwnicy - Gree Viola Perfect - www.energiajutra.com.pl

Montaż klimatyzacji w piwnicy – na co zwracać uwagę

Montaż klimatyzacji w piwnicy niby jest prosty, ale warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach, aby mogła działać długo i bezawaryjnie

Klimatyzator zamontowany w piwnicy wykorzystujemy zazwyczaj nie tylko do chłodzenia pomieszczenia, lecz także do jego ogrzewania. Wykorzystamy więc uniwersalność pompy ciepła, która pozwoli uwolnić się od upału i zaoszczędzić na ogrzewaniu w okresach przejściowych (jesień, wiosna) a nawet w zimie. W wielu przypadkach klimatyzator zamontowany w piwnicy będzie jedynym źródłem ogrzewania. Skoro więc istnieje duża szansa, że będziemy korzystali z zalet pompy ciepła przez cały rok, to warto wiedzieć, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, planując montaż klimatyzacji w piwnicy.

Montaż klimatyzacji w piwnicy – minimalna temperatura pracy

Montaż klimatyzatora w piwnicy warto zacząć od wyszukania urządzenia, które sprawdzi się dobrze nie tylko podczas upałów, lecz także wtedy, gdy zajdzie potrzeba podgrzania pomieszczenia. I tutaj kluczowe znaczenie ma jeden parametr klimatyzatora, a w zasadzie jego agregatu: minimalna temperatura otoczenia, przy której urządzenie może jeszcze pracować.

W większości klimatyzatorów domowych, temperatura ta wynosi około minus 15 stopni Celsjusza. Tańsze urządzenia grzeją do temperatury na zewnątrz wynoszącej minus 10 stopni. Są jednak modele, których zakres temperatur zewnętrznych dochodzi do minus 20 stopni Celsjusza. Takim urządzeniem jest klimatyzator split GREE Viola Perfect, który zobaczysz na zdjęciach z montażu.

Montaż klimatyzacji w piwnicy - Gree Viola Perfect - www.energiajutra.com.pl
Montaż klimatyzacji w piwnicy – Gree Viola Perfect – www.energiajutra.com.pl

Taki właśnie klimatyzator zamontowaliśmy w podziemiach Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dla zleceniodawcy możliwość ogrzewania pomieszczenia nawet podczas zimy była decydującym parametrem przy wyborze urządzenia, które ponadto – dzięki dodatkowemu czujnikowi temperatury w pilocie – pozwala na kontrolę temperatury w wybranym miejscu pomieszczenia.

Montaż klimatyzatora w piwnicy – jak walczyć z nieprzyjemnymi zapachami?

Podczas wybierania klimatyzatora do montażu w piwnicy istotna jest też obecność wyświetlacza i jonizatora plazmowego. Wyświetlacz pozwala zobaczyć, jaka temperatura jest obecnie ustawiona, bez potrzeby spoglądania na pilota, co jest wygodne dla personelu kontrolującego pomieszczenie. Natomiast jonizator plazmowy niweluje nie tylko bakterie i wirusy, lecz także zapachy, co jest niezwykle przydatne w piwnicach, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia ze specyficznym, niezbyt przyjemnym zapachem wilgoci.

Chcesz kupić klimatyzator, o którym piszemy?

Filtr plazmowy to nic innego jak jonizator – metalowe siatki, między którymi wytwarzany jest potencjał elektryczny na poziomie 15 tysięcy woltów. Niechciani goście obecni w powietrzu – niczym intruzy – osaczani są przez jony i eliminowani na drodze elektrochemicznej. A to oznacza, że jonizator plazmowy w klimatyzatorze nie gromadzi zanieczyszczeń, a więc w zasadzie się nie zapycha.

Montaż klimatyzatora w piwnicy – długość instalacji

Chcąc oszacować koszty montażu klimatyzatora w piwnicy, warto zwrócić uwagę na dwa najważniejsze parametry: odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną oraz wysokość jednostki wewnętrznej klimatyzatora nad poziomem gruntu. Dlaczego to jest takie ważne?

Montaż klimatyzacji w piwnicy - Gree Viola Perfect - www.energiajutra.com.pl
Montaż klimatyzacji w piwnicy – Gree Viola Perfect – www.energiajutra.com.pl

Długość instalacji – sprawa prozaiczna – po pierwsze generuje dodatkowe koszty (w koszt standardowego montażu w naszej firmie wliczamy instalację o długości do 3 metrów), a po drugie nie może być większa, niż taka, na jaką zezwala producent urządzenia.

Na przykład opisywany wcześniej klimatyzator GREE Viola Perfect o mocy 2,6 kW może współpracować z agregatem za pośrednictwem instalacji o długości nie przekraczającej 15 metrów. Jeżeli wymagana jest dłuższa instalacja, trzeba wziąć pod uwagę urządzenie o wyższej mocy. Taki sam klimatyzator GREE Viola Perfect, ale o mocy 3,5 kW, pozwala już na instalację o długości 20 metrów.

Montaż klimatyzatora w piwnicy – pompka skroplin i różnica wysokości

Wysokość jednostki wewnętrznej klimatyzatora także warunkuje o dwóch aspektach. Po pierwsze, jeżeli poziom gruntu znajduje się powyżej dolnej krawędzi obudowy jednostki wewnętrznej, to skropliny nie będą mogły spływać grawitacyjnie, bo będą miały pod górę. Trzeba wtedy zastosować pompkę skroplin, która bezpiecznie przepompuje skropliny nawet na znaczną wysokość. Pompka skroplin, którą stosujemy, może przepompować skropliny na wysokość do 10 metrów, jednak zawsze rozsądniej jest znaleźć podejście do pionu kanalizacyjnego na tej samej kondygnacji, niż pompować skropliny kilka pięter w górę.

Pompka Skroplin - www.energiajutra.com.pl
Pompka Skroplin – www.energiajutra.com.pl

Po drugie, podczas montażu klimatyzacji w piwnicy, różnica wysokości między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną klimatyzatora jest ograniczona przez specyfikację urządzenia. W przypadku opisywanego klimatyzatora GREE Viola Perfect model o mocy 2,6 kW umożliwia przewyższenie do 10 metrów, ale tym razem wybór klimatyzatora o większej mocy nie zwiększy tego parametru nawet o centymetr.

Montaż klimatyzatora w piwnicy – rezerwa na opady śniegu

To jest kwestia, o której nie każdy niestety pamięta. Niektórzy klienci po prostu życzą sobie montażu agregatu niemal na samej ziemi (jedynie na niewielkich podkładkach), a to nie jest dobry pomysł. A to dlatego, że w razie obfitych opadów śniegu, agregat może się znaleźć pod powierzchnią białego puchu.

Montaż klimatyzacji w piwnicy - Gree Viola Perfect - www.energiajutra.com.pl
Montaż klimatyzacji w piwnicy – Gree Viola Perfect – www.energiajutra.com.pl

Dlatego, montując klimatyzator w piwnicy, gdzie będzie on używany również w zimie jako ogrzewacz pomieszczenia, trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, aby agregat zamontowany był w odpowiedniej odległości od podłoża. Nawet, jeżeli – tak, jak na zdjęciach – jest on montowany w kanalizowanym wykopie, to odległość od podłoża jest ważna.

Montaż klimatyzatora w piwnicy – osuszanie pomieszczeń

Na koniec napiszemy o dobrodziejstwie, jakie stanowi zamontowany w piwnicy klimatyzator, ze względu na jego „wrodzoną” funkcję osuszania powietrza. Wiele piwnic, szczególnie tych w starym budownictwie, posiada bardzo słabą izolację przed wilgocią, albo nie posiada jej wcale.

Pracujący w lecie klimatyzator utrzyma w pomieszczeniach niski poziom wilgotności, a to zdecydowanie poprawi komfort oddychania przebywających tam ludzi. Jeżeli – tak jak model GREE Viola Perfect – klimatyzator będzie jeszcze miał jonizator plazmowy, to występowanie wilgoci i pleśni w klimatyzowanej piwnicy powinno zostać zredukowane do minimum.

Montaż klimatyzatora w piwnicy – zaleta pracy ciągłej

Nowoczesne klimatyzatory inwerterowe mają bardzo szeroki zakres wydajności. Na przykład wspominany klimatyzator GREE Viola Perfect o mocy 2,6 kW ma zakres rzeczywistej wydajności od 0,8 do 3,2 kW. Biorąc pod uwagę współczynnik efektywności energetycznej pompy ciepła, urządzenie to rozpoczyna pracę z poborem mocy elektrycznej zaledwie 150 watów, gdy trzeba jedynie podtrzymywać temperaturę w już schłodzonym pomieszczeniu, a zapotrzebowanie na chłód jest niewielkie.

Montaż klimatyzacji w piwnicy - Gree Viola Perfect - www.energiajutra.com.pl
Montaż klimatyzacji w piwnicy – Gree Viola Perfect – www.energiajutra.com.pl

Ponieważ piwnica – w odróżnieniu od np. poddasza – nie kumuluje ciepła za dnia w rozgrzewających się ścianach, to nie oddaje tego ciepła w nocy. Stąd moc niezbędna do utrzymania zadanej temperatury podczas pracy nocnej klimatyzatora zamontowanego w piwnicy jest minimalna. Dlatego, jeżeli zostawisz klimatyzator włączony również na noc, to zapobiegniesz wahaniom temperatury, a przede wszystkim, wilgotności w pomieszczeniach. A jeśli trzymasz w piwnicy drewniane meble czy inne przedmioty z drewna, to wiedz, że one takich zmian wilgotności bardzo nie lubią.

Szukasz klimatyzatora dla siebie, potrzebujesz konsultacji? Zapraszamy do nas!

Zamów solidny montaż klimatyzacji!

Chcesz porozmawiać z użytkownikami klimatyzacji? Dołącz do naszej grupy na Facebooku poświęconej klimatyzacji domowej!

Dodaj komentarz