Klimatyzacja bez jednostki zewnetrznej

Mobilny monoklimatyzator bez jednostki zewnętrznej – alternatywa dla klimatyzacji stacjonarnej?

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz zamontować agregatu zewnętrznego, a chcesz mieć w domu klimatyzację, to monoklimatyzator pozostaje często jedynym rozwiązaniem. Tylko czy chłodzi on tak dobrze, jak klimatyzacja z agregatem zewnętrznym?

I to nie jest jedyne pytanie, na które za chwilę odpowiemy. Zastanowimy się także, jak wygląda kwestia zużycia energii elektrycznej przez klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej, przyjrzymy się poziomowi hałasu, a także pokażemy urządzenie mobilne, które potrafi dostarczać chłodne powietrze z balkonu do pokoju.

To jednak nie wszystko – pod koniec artykułu poznasz mobilny klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, który pozwala na całkowite uszczelnienie okien podczas jego pracy, a także, jeżeli właściciel ma możliwość wykonania otworów w ścianie, na całkowite zamknięcie okien. Ten klimatyzator to jedyna obecnie alternatywa dla typowych monoklimatyzatorów bez jednostki zewnętrznej, montowanych na ścianie, od których jest on znacznie tańszy. A teraz – czas na porcję przydatnych informacji.

Ponieważ monoklimatyzatory ścienne mają podobną zasadę działania jak urządzenia przenośne, to zacznijmy od omówienia typowego klimatyzatora przenośnego. Taki klimatyzator ma dwa obiegi powietrza.

Powietrze robocze, które faktycznie chłodzi pomieszczenie, jest zasysane z tyłu lub z boku klimatyzatora, filtrowane, schładzane i wydmuchiwane przez nawiew, który zwykle znajduje się z przodu lub na górze urządzenia. Recyrkulacja powietrza w pomieszczeniu zapewnia jego stały kontakt z wymiennikiem ciepła i w ten sposób dostarczany jest chłód do mieszkania, sklepu czy biura, a nawet serwerowni – spotykamy i takie zastosowania.

Każdy monoklimatyzator ma dwa obiegi powietrza

Do tego momentu, gdyby klimatyzator przenośny składał się tylko z opisanej części obiegowej, odpowiadałby on w przybliżeniu sposobowi działania klimatyzacji stacjonarnej z zewnętrznym agregatem (MONO SPLIT), jeżeli weźmiemy uwagę urządzenie, znajdujące się w pomieszczeniu. Ale niestety klimatyzator przenośny integruje także agregat, czyli sprężarkę z oddzielnym wymiennikiem ciepła i solidny wentylator, który przepompowuje przez ten wymiennik tzw. powietrze procesowe. Co to za powietrze?

Znamy dwa urządzenia, które możemy polecić, i które częściowo (to pierwsze) lub całkowicie (to drugie) rozwiązują problem obniżonej efektywności energetycznej i wydajności klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej.

Chodzi tu o powietrze, od którego klimatyzator odbierze chłód – czyli podwyższy jego temperaturę po to, żeby móc obniżyć temperaturę powietrza roboczego, chłodzącego pomieszczenie. Większość klimatyzatorów przenośnych zasysa to powietrze z tyłu urządzenia, czyli z pomieszczenia, w którym stoi klimatyzator. Wylot powietrza, ze względu na bilans cieplny (jest ono gorące i wilgotne), musi zostać wyprowadzony poza pomieszczenie. Najczęściej w tym celu wystawiamy rurę przez uchylone okno. I tutaj zaczyna się problem…

…bo tyle powietrza, ile zostanie wydmuchane przez rurę za okno, musi zostać pobrane ze dworu. W ten sposób do chłodzonego pomieszczenia cały czas zasysane jest gorące powietrze z zewnątrz. Czyli jednocześnie chłodzimy klimatyzatorem i grzejemy gorącym powietrzem z zewnątrz. To powoduje przynajmniej dwie rzeczy:

  • straty wydajności urządzenia, które musi schładzać nie tylko powietrze w pomieszczeniu, ale jeszcze żar, wlewający się z zewnątrz przez uchylone okno;
  • obniżenie efektywności energetycznej, jaką może uzyskać pracujący w pomieszczeniu z uchylonym oknem i wywiewem przez rurę na zewnątrz, klimatyzator.

Czyli innymi słowy typowy klimatyzator przenośny, powiedzmy o mocy 2,5 kW, z powodu dopływu upalnego powietrza z zewnątrz przez uchylone okno, będzie miał pewnie około 1,5 kW mocy chłodniczej, jeżeli weźmiemy pod uwagę zdolność do schładzania całego pomieszczenia, w którym urządzenie stoi.

Widzicie już tę zależność? Na pewno! Zapłacicie za prąd do klimatyzatora o mocy chłodniczej 2,5 kW (pobierze on w przybliżeniu 900 watów z domowej sieci elektrycznej), a efekt jest taki, jakby moc urządzenia była niższa.

Pobierz poradnik o klimatyzatorach przenośnych

Skoro już wiemy, co powoduje obniżoną efektywność i zwiększony koszt klimatyzacji przenośnej w porównaniu ze stacjonarną, to czas dowiedzieć się, czy jest na to jakaś rada. Zakładając, że nie możemy zamontować agregatu zewnętrznego, bo nie ma gdzie lub nie mamy zgody administratora budynku, albo po prostu nie chcemy ponosić kosztów montażu klimatyzacji typu SPLIT z zewnętrznym agregatem.

Znamy dwa urządzenia, które możemy polecić, i które częściowo (to pierwsze) lub całkowicie (to drugie) rozwiązują problem obniżonej efektywności energetycznej i wydajności klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej.

Klimatyzator typu Spot Cooler, który może stać na balkonie i chłodzić pomieszczenie

Pierwszym z urządzeń, które pozwala cieszyć się komfortem i ciszą mimo braku konieczności montażu, jest klimatyzator FRAL z rodziny FSC09/FSC14. Jego unikalną cechą jest możliwość postawienia na zewnątrz pomieszczenia, np. na zadaszonym balkonie (klasa ochrony IP23), i pompowania chłodnego powietrza do pokoju za pomocą rury i dyszy. Takie rozwiązanie ma przynajmniej trzy wyjątkowe zalety:

  • niemal cały hałas (źródło: agregat, wentylator powietrza procesowego) zostaje wyemitowany na zewnątrz pomieszczenia, do środka dostaje się zaledwie cichy szum wentylatora powietrza roboczego;
  • przez szparę w oknie (tutaj balkonowym, ale może to być każde inne okno) powietrze jest wypychane z pomieszczenia, a nie, jak w większości klimatyzatorów przenośnych, zasysane z zewnątrz;
  • mamy zapewnioną stałą wymianę powietrza (wentylację) w pomieszczeniu, ale powietrze, wdmuchiwane do pomieszczenia przez klimatyzator przenośny Fral FSC09 lub FSC14, jest już schłodzone i osuszone.

Szacuje się, że efektywność i energooszczędność tego klimatyzatora jest do trzydziestu procent wyższa, niż typowego klimatyzatora przenośnego, stojącego w pomieszczeniu. Klimatyzator przenośny FRAL FSC09/FSC14 można oczywiście postawić w pomieszczeniu, jak każdy inny, ale wtedy powyższe zalety znikną, i będzie on działał jak typowa klimatyzacja przenośna.

Przejdźmy teraz do kolejnego urządzenia, które jest alternatywą nie tylko dla klimatyzacji stacjonarnej, lecz także dla monoklimatyzatorów bez jednostki zewnętrznej, montowanych na ścianie.

Mobilny klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – monoklimatyzator dwururowy

Ten klimatyzator nazywa się Fral FSC13T lub FSC13TH i jest to klimatyzator przenośny dwururowy, który z powodzeniem można nazwać mobilnym klimatyzatorem bez jednostki zewnętrznej. Jego wyjątkowość polega na tym, że posiada on z tyłu dwa podłączenia rur, które obsługują powietrze procesowe.

Jedna rura zasysa powietrze z zewnątrz, a druga je wydmuchuje na zewnątrz pomieszczenia, np. przez uchylone okno (lub otwory wykonane w ścianie lub szybie). W przypadku tego monoklimatyzatora przenośnego – i to jest absolutnie unikalna cecha – można całkowicie uszczelnić uchylone okno, przez którego szparę wystawimy na zewnątrz dwie rury.

Klimatyzator Dwururowy Fral

Takie rozwiązanie powoduje, że mobilny klimatyzator bez jednostki zewnętrznej ani nie zasysa do pomieszczenia gorącego powietrza przez uchylone okno (jak przeciętny klimatyzator przenośny) ani nie musi schładzać i osuszać powietrza roboczego zasysanego ze dworu, jak wcześniej opisany klimatyzator FRAL, mogący stać na balkonie. W efekcie, monoklimatyzator dwururowy ma wydajność i energooszczędność porównywalne z prostymi klimatyzatorami typu SPLIT z agregatem zewnętrznym. Ale to nie wszystko.

Jeżeli istnieje techniczna możliwość wykonania przepustów przez ścianę szczytową, to po wykonaniu dwóch otworów i osadzeniu w nich kołnierzy, można do nich podłączyć rury powietrza procesowego z klimatyzatora dwururowego. Wtedy możemy całkowicie zamknąć okna!

W takiej konfiguracji klimatyzator dwururowy przenośny będzie się różnił od znacznie droższego monoklimatyzatora bez jednostki zewnętrznej montowanego na ścianie tylko tym, że stoi na podłodze. Wielu naszych klientów decyduje się na mobilne monoklimatyzatory FRAL zamiast typowych monoklimatyzatorów ściennych – ze względu na znacznie atrakcyjniejszą cenę i uznane doświadczenie marki np. w produkcji profesjonalnych, przemysłowych osuszaczy.

Ten mobilny klimatyzator bez jednostki zewnętrznej (monoklimatyzator dwururowy), możecie kupić w naszym sklepie internetowym z klimatyzatorami. Znajdziecie tam także miniaturowy klimatyzator-osuszacz marki FRAL.

I choć zabrzmi to nieco reklamowo, to te ciekawe urządzenia rozwiązują „upalne” problemy wielu klientów, którzy nie mają możliwości montażu agregatu zewnętrznego, a jednocześnie nie chcą zwykłej klimatyzacji przenośnej, która powodowałaby zasysanie upału przez uchylone okno. Jeżeli macie pytania – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

A jeżeli chcecie bliżej poznać klimatyzator FRAL, który można postawić na balkonie, zapraszamy na naszą stronę dedykowaną klimatyzacji przenośnej FRAL FSC09 i FSC14. Zobaczycie tam także galerię zdjęć tego urządzenia.

Chcesz porozmawiać z użytkownikami klimatyzacji? Dołącz do naszej grupy na Facebooku poświęconej klimatyzacji domowej!

Dodaj komentarz