Klimatyzacja w bloku

Klimatyzacja w bloku

Montaż klimatyzacji w bloku wymaga przystosowania instalacji do specyfiki mieszkania oraz zaplanowania odprowadzenia skroplin do dostępnych opcji. Na co warto zwrócić uwagę, planując klimatyzację w bloku?

Klimatyzacja w bloku to bardzo przydatne urządzenie. Dlaczego? Ze względu na ceny mieszkań, pokoje w blokach mają niewielką powierzchnię i wysokość, przez co objętość powietrza jest w nich niewielka. Nieosłonięte ściany szczytowe, nagrzewając się od słońca, przekazują do pomieszczeń znaczne ilości ciepła.

Klimatyzacja w bloku – nieosłonięte okna przepuszczają słońce

Nie ma możliwości montażu markiz lub rolet zewnętrznych, które ograniczyłyby dopływ promieni słonecznych przez okna – można co prawda założyć żaluzje wewnętrzne, jednak one same stają się źródłem ciepła o pokaźnej mocy. W wielu nowych mieszkaniach kuchnia połączona jest z salonem, dostarczając ciepła od gazu lub płyty grzejnej. W takiej sytuacji klimatyzacja w bloku bywa w upały nie luksusem, a koniecznością.

Klimatyzacja w bloku
Klimatyzacja w bloku

Planując montaż klimatyzacji w bloku, należy zacząć od znalezienia miejsca na agregat zewnętrzny. W optymistycznym przypadku będzie to balkon, na którym montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora jest niedrogi i bezproblemowy. Agregat z reguły ustawia się na podłodze balkonu bloku mieszkalnego, żeby niepotrzebnie nie kaleczyć ścian. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że agregat klimatyzacji w bloku mieszkalnym potrafi ważyć kilkadziesiąt kilogramów, a ściany szczytowe w nowym budownictwie mają grubą warstwę izolacyjną.

Klimatyzacja w bloku – agregat na ścianie czy na balkonie?

Z reguły jest to styropian i aby zamontować agregat klimatyzacyjny na ścianie w bloku, trzeba by było dowiercić się do warstwy nośnej. Długość niezbędnych do zamocowania agregatu na ścianie wkrętów znacznie ogranicza sztywność połączenia między wieszakiem agregatu klimatyzacyjnego, a ścianą. Niemniej oczywiście jest to możliwe i takie rozwiązania również z powodzeniem są stosowane. Oprócz instalacji agregatu klimatyzacji w bloku na balkonie istnieje możliwość zamontowania go na ścianie zewnętrznej budynku. Wymaga to jednak wyraźnej pisemnej zgody administratora budynku, a dodatkowo łączy się z koniecznością wynajęcia podnośnika koszowego, co generuje dodatkowe koszty tak podczas montażu, jak i serwisu agregatu klimatyzacji w bloku.

Klimatyzacja w bloku
Klimatyzacja w bloku

Mając już miejsce na jednostkę zewnętrzną klimatyzatora w bloku mieszkalnym, przechodzimy do wyboru miejsca na klimatyzator. W przypadku klimatyzacji w bloku, gdzie nie mamy sufitu podwieszanego, z reguły stosowane są klimatyzatory ścienne. Najbardziej optymalnym od strony montażowej na taki klimatyzator jest ściana balkonowa, albo ściana do niej przylegająca, ze względu na ograniczenie długości przewodów oraz listew maskujących. Jeżeli pomieszczenie przeznaczone do montażu klimatyzacji w bloku nie jest kwadratowe, to znaczy ma jeden bok dłuższy, a drugi krótszy, dobrze jest zainstalować klimatyzator na krótszej ścianie. Już wyjaśniamy, dlaczego. Otóż wtedy klimatyzator ścienny będzie w stanie wywołać ruch powietrza przez całą długość pomieszczenia. Gdyby był zamocowany na dłuższym boku, wytwarzałby cyrkulację poprzeczną w niewielkiej części pomieszczenia.

Kupisz solidny klimatyzator do mieszkania?

Klimatyzacja w bloku – odprowadzenie skroplin

Kolejną kwestią jest odprowadzenie skroplin. W przypadku klimatyzacji w bloku i montażu jednostki zewnętrznej klimatyzatora na balkonie – co jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem – skropliny odprowadza się na balkon. Choć nie jest to doskonałe rozwiązanie, to najczęściej rurkę wystawia się kilkanaście centymetrów za obrys balkonu i tamtędy odprowadza skropliny. Jeżeli jednak klimatyzator w bloku zamontowany jest daleko od agregatu zewnętrznego klimatyzatora, to może istnieć konieczność zamontowania pompki skroplin, aby przepompować skropliny na znaczną odległość. Pompka skroplin jest niezbędna także zawsze wtedy, kiedy chcemy poprowadzić przewody sufitem podwieszanym. Grawitacyjne odprowadzenie skroplin, czyli bez pompki, wymaga odpowiedniego spadku przewodów. Woda pod górę sama nie popłynie, więc pompka musi wpompować ją do sufitu podwieszanego, a następnie, poziomym odcinkiem, do ujścia. W takich przypadkach, podczas montażu klimatyzacji w bloku, często podłącza się końcówkę przewodu skroplin do instalacji kanalizacyjnej w kuchni lub w łazience.

Klimatyzacja w bloku – czy wkuwać przewody w ściany?

Pozostają jeszcze przynajmniej dwie kwestie do rozważenia, kiedy decydujemy się na klimatyzację w bloku. Pierwsza – to wkuwanie przewodów w ściany. Ponieważ bruzda na przewody musi mieć około 40 mm głębokości i 50 mm szerokości, to w przypadku ścian betonowych jest to pracochłonne i czasochłonne zadanie. Dlatego zwykle na wkucie przewodów w ścianę decydują się właściciele mieszkania w bloku w stanie surowym. Druga kwestia to optymalna liczba jednostek wewnętrznych klimatyzacji w bloku. Tutaj odpowiedź nie jest niestety budująca: najlepiej byłoby chłodzić przynajmniej salon, kuchnię i sypialnię, za pomocą oddzielnych klimatyzatorów ściennych, podłączonych na przykład do wspólnej jednostki zewnętrznej. Ale o systemach klimatyzacyjnych multi i opcjach rozplanowania klimatyzatorów w mieszkaniu w bloku napiszemy przy kolejnej okazji, ponieważ temat nie jest taki prosty, jak by się wydawało. Zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach – w miarę możliwości chętnie na nie odpowiemy!

Chcesz porozmawiać z użytkownikami klimatyzacji? Dołącz do naszej grupy na Facebooku poświęconej klimatyzacji domowej!

Jedna myśl nt. „Klimatyzacja w bloku”

  1. Witam.Dotyczy instalacji modułu zewnętrznego.Mam 2 pokoje sąsiadujące ze sobą(11m2 i 15m2)mansardowe.Nad stropem strych z dwuspadowym dachem,pokryty dachówką ceramiczną,bardzo mocno jednak nagrzewany przez południowe słońce,ale z dostępem do pionu kanalizacyjnego.Czy mogę zamontować moduł zewnętrzny ponad modułami wewnętrznymi z lokalizacją nadokienną(różnica poziomów do 50cm.)i czy wystarczy na te 2 pokoiki 1,ale o wiekszej wydajności moduł zewnętrzny?Na ścianie frontowej(południowa) nie chcę go montować ze względów estetycznych,natomiast ściana tylna(od ogrodu)byłaby odległa od modułów wewnętrznych min 5 max 8 m.
    Janusz Bogucki

Dodaj komentarz