Klimatyzacja w bloku - agregat na balkonie - www.energiajutra.com.pl

Klimatyzacja w bloku – montaż

Klimatyzacja w bloku zyskuje na popularności. Zobacz, jak wygląda montaż klimatyzatora w bloku i pomyśl o komforcie także w upalne dni!

Montaż klimatyzacji w bloku, choć technicznie nie stanowi problemu, to zwykle budzi morze obaw u domowników. Czy trzeba będzie kuć ściany? Gdzie podłączyć urządzenie do prądu? Czy agregat zmieści się na balkonie? Jaki będzie hałas klimatyzatora? I gdzie odprowadzić skropliny? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Klimatyzacja w bloku – od czego zacząć?

Planując montaż klimatyzacji w bloku trzeba zacząć niejako „od tyłu” – nie od planowania, gdzie w pokoju powiesimy klimatyzator i jakiej będzie on marki, tylko od rozpatrzenia technicznej i administracyjnej możliwości montażu agregatu na zewnętrznej ścianie budynku. Jeżeli posiadasz balkon, a w szczególności jest to balkon zabudowany we wnęce, to najczęściej oba powyższe problemy masz już za sobą.

Zarządcy budynku zwykle nie mają zastrzeżeń do montażu agregatu na balkonie, a sam montaż nie jest skomplikowany. Gorzej, jeżeli Twoje mieszkanie nie posiada balkonu. Wtedy pierwsze, co powinieneś zrobić, zanim rozpoczniesz montaż klimatyzacji w bloku, to udać się do zarządcy budynku i zapytać o zgodę na umieszczenie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku.

Klimatyzacja w bloku – a co zrobić, gdy nie ma balkonu?

Drugi krok to konsultacja z wykwalifikowanym instalatorem, który oceni, jaka metoda montażu jednostki zewnętrznej będzie optymalna. Jeżeli mieszkasz w bloku na parterze, to montaż agregatu klimatyzacji będzie banalny. Wyższe piętra bez balkonu wymagają już robót na wysokościach. W takiej sytuacji, podczas montażu klimatyzacji w bloku niezbędny może się okazać podnośnik koszowy.

Takie rozwiązanie po pierwsze podnosi koszt montażu klimatyzacji, a po drugie – taki podnośnik także ma ograniczony wysięg. Dlatego na piętrach, do których taki podnośnik nie dosięgnie, pozostaje montaż agregatu klimatyzacji w bloku pod oknem. Monter najpierw osadzi wieszak klimatyzatora w ścianie, a następnie postawi i umocuje na nim klimatyzator.

Klimatyzacja w bloku – bezpieczeństwo przede wszystkim

Ta czynność wymaga jednak od montera wiedzy, wyobraźni i wysokich kwalifikacji, aby dobrać metodę zakotwiczenia wieszaka pod agregat klimatyzatora odpowiednio do rodzaju i grubości izolacji cieplnej ściany szczytowej, a także do tego, co się pod tą izolacją znajduje. Agregat klimatyzacji waży przecież kilkadziesiąt kilogramów i nie może być mowy o tym, aby mógł odpaść od ściany.

Klimatyzacja w bloku - ważne jest solidne zamocowanie agregatu na ścianie - LG Standard - www.energiajutra.com.pl
Klimatyzacja w bloku – ważne jest solidne zamocowanie agregatu na ścianie – LG Standard – www.energiajutra.com.pl

Załóżmy jednak, że jesteś tym szczęśliwcem, który akurat ma balkon, i powyższe zagadnienia Ciebie nie dotyczą. Załóżmy więc, że firma, w której zamówisz klimatyzator wraz z usługą montażu, już Ci doradziła, jaki model wybrać i jaką powinien on mieć moc, i zobaczmy, jak taki montaż będzie wyglądał. A pozostało Ci do ustalenia jeszcze kilka kwestii.

Klimatyzacja w bloku – agregat na balkonie

Pomysły naszych klientów na umiejscowienie agregatu klimatyzacji na balkonie bywają przeróżne. W szafie, pod pnączami kwiatów, pod sufitem, na podłodze, wzdłuż balkonu, w poprzek… Zaraz przeczytasz, czy takie opcje są możliwe i jakie to może mieć znaczenie dla Ciebie. Podczas montażu klimatyzacji w bloku umieszczenie agregatu klimatyzacji w szafie rzeczywiście jest możliwe, pod warunkiem jednak, że szafa ta będzie całkowicie ażurowa.

Montaż klimatyzacji - kalkulator kosztów

Jeżeli jest ona zbudowana z rzadkich drewnianych żaluzji, przez które swobodnie przepłynie prąd powietrza z wentylatora, to takie rozwiązanie może zdać egzamin. Jednak taką szafkę na agregat klimatyzatora musi wcześniej bezwzględnie obejrzeć specjalista, zajmujący się montażem klimatyzacji.

Pomysł z kwiatami, mającymi zasłaniać agregat, raczej się nie sprawdzi. W upały powietrze, które wydobywa się z agregatu, jest tak gorące, że rośliny raczej by tego nie zniosły. Być może takim warunkom termicznym podołałyby kaktusy, ale z troski o kwiaty odradzamy takie eksperymenty.

Klimatyzacja w bloku – agregat pod sufitem, czy na podłodze balkonu?

Być może zabrzmi to dość groteskowo, ale powyższe pytanie to czasem jedna z najpoważniejszych decyzji, przed którymi stają domownicy. Jeżeli bowiem balkon ma małe gabaryty, to agregat ustawiony na podłodze zabierze dużo miejsca.

To prawda, jednak aby montaż agregatu pod sufitem miał sens, to musi być odpowiednio wysoko. Tak wysoko, aby można było pod nim swobodnie przejść, a pęd powietrza z wentylatora nie będzie dmuchał Ci w twarz. Spełnienie tych dwóch warunków rzadko okazuje się możliwe. Jak widać na zdjęciu poniżej, jednak czasem się to udaje:

Klimatyzacja w bloku - agregat pod sufitem na balkonie - LG Standard - www.energiajutra.com.pl
Klimatyzacja w bloku – agregat pod sufitem na balkonie – LG Standard – www.energiajutra.com.pl

Skoro już wiesz, że podczas montażu klimatyzacji w bloku agregat ma stać na podłodze, to trzeba jeszcze zadecydować, czy ma on dmuchać za balustradę, czy może w poprzek balkonu. Tutaj zdecydowanie polecamy to pierwsze rozwiązanie, ponieważ podczas pracy klimatyzatora tylko część balkonu będzie wyłączona z użytkowania ze względu na wysoką temperaturę nadmuchu. Montaż agregatu tak, aby dmuchał w poprzek balkonu, spowoduje, że cała jego powierzchnia będzie wyłączona z użytku podczas pracy urządzenia. Po prostu będzie tam panował nieznośny upał.

Zobacz solidny klimatyzator do montażu w bloku!

Klimatyzacja w bloku – a co ze skroplinami?

Z tego, że z klimatyzatora trzeba odprowadzić skropliny, wielu naszych klientów nie zdaje sobie sprawy. Widzieli klimatyzator u znajomych – owszem, dmuchał, było chłodno, ale żeby przy tym gdzieś kapała woda? A ona niestety kapie. I coś z nią trzeba zrobić. Co? W przypadku klimatyzacji w bloku masz trzy możliwości. Pierwsza – najbardziej kłopotliwa podczas montażu i z reguły najbardziej kosztowna – to odprowadzenie rurki ze skroplinami do instalacji kanalizacyjnej w kuchni lub łazience. Druga to wyprowadzenie rurki skroplin na balkon i… Wystawienie jej kilkanaście centymetrów za jego obrys. Jeżeli będziesz miał szczęście, sąsiedzi nie zauważą, że coś czasem kapie za oknem. Robisz to jednak na własne ryzyko.

Klimatyzacja w bloku - odprowadzenie skroplin - LG Standard - www.energiajutra.com.pl
Klimatyzacja w bloku – odprowadzenie skroplin – LG Standard – www.energiajutra.com.pl

Trzecim rozwiązaniem jest ustawienie na balkonie naczynia na skropliny. Tylko jak często trzeba by je opróżniać? Policzmy. Masz salon o powierzchni 35 metrów kwadratowych i klimatyzator o mocy 3,5 kW. Musisz się liczyć z tym, że podczas pracy w największe upały z maksymalną wydajnością, takie urządzenie przejmie z powietrza w pomieszczeniu nawet półtora litra wody na godzinę. Podczas pracy z częściową wydajnością ilość wody będzie mniejsza.

Klimatyzacja w bloku – czy trzeba kuć ściany?

I tak, i nie. Trzeba się przekuć przez ścianę szczytową, aby przeprowadzić przewody elektryczne, gazowe i rurkę skroplin na zewnątrz. Ale w mieszkaniu ścian nie trzeba już kuć, bowiem całą instalację można schować w listwie ze sztucznego tworzywa. Jest ona jednak dość pokaźna i ma około 60 na 45 mm w przekroju. Jednak, jeżeli okno balkonowe nie zajmuje całej szerokości ściany szczytowej, to można przeprowadzić przewody instalacyjne bezpośrednio na balkon, przez „plecy” klimatyzatora. Wtedy – jak na poniższym zdjęciu – w pomieszczeniu nie zobaczysz żadnych przewodów!

Klimatyzacja w bloku - klimatyzator ścienny z niewidoczną instalacją - LG Standard - http://www.energiajutra.com.pl
Klimatyzacja w bloku – klimatyzator ścienny z niewidoczną instalacją – LG Standard – http://www.energiajutra.com.pl

Ale uwaga – jeżeli takie rozwiązanie spowoduje, że klimatyzator znajdzie się w rogu pokoju, to zdecydowanie nie będzie on miał optymalnych warunków pracy, aby odpowiednio mieszać powietrze w całej objętości pomieszczenia. Co nie oznacza, że sobie z tym nie poradzi – poradzi sobie, tylko będzie miał więcej pracy.

Kup teraz klimatyzator LG!

Klimatyzacja w bloku – czy klimatyzator może być pod samym sufitem?

Nie, nie może. Większość klimatyzatorów zasysa powietrze otworami na szczycie obudowy. Montując go przy samym suficie, przepływ powietrza zostałby utrudniony. Dlatego przed zaplanowaniem miejsca, w którym umieścisz jednostkę wewnętrzną klimatyzatora – a najlepiej jeszcze przed pierwszą sprzeczką z domownikami na ten temat – zapytaj instalatora, jaka jest minimalna odległość od sufitu, wymagana przez producenta klimatyzatora.

Żeby odpowiedzieć na postawione na początku pytania, pozostały nam jeszcze kwestie prądu i hałasu. Zasilanie jest z reguły prowadzone do jednostki zewnętrznej klimatyzatora, chociaż zależy to od producenta urządzenia. To znaczy, że jednostkę wewnętrzną klimatyzatora zasila się przewodem prowadzonym razem z rurami gazu i skroplin. A co z hałasem?

Jeżeli chodzi o jednostkę wewnętrzną klimatyzatora, to jedynym pomieszczeniem, w którym powinieneś się tym przejmować, jest sypialnia. W salonie czy kuchni hałas nawet najtańszych urządzeń nie jest już problemem. Natomiast hałas wytwarzany przez agregat bardzo mocno zależy od tego, jakiej wydajności potrzebujesz. Inwerterowy napęd sprężarki reguluje obroty silnika, dlatego dźwięk emitowany przez agregat będzie się zmieniał wraz z zapotrzebowaniem na chłód lub grzanie.

Jeżeli chcesz, aby sąsiedzi nie narzekali, że w nocy za oknem Twój agregat za mocno daje im się we znaki i nie mogą spać, to zadbaj o to, żeby nie musiał pracować na maksymalnych obrotach. Czytaj: utrzymuj optymalną temperaturę w pomieszczeniach, włączając klimatyzację na długo przed pójściem spać, aby w nocy mogła już tylko utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach.

Jeżeli myślisz o zamontowaniu klimatyzacji w bloku i masz jeszcze jakieś pytania do nas – instalatorów klimatyzacji i wentylacji – to zapraszamy do kontaktu z nami.    

Napisz do nas!

Chcesz porozmawiać z użytkownikami klimatyzacji? Dołącz do naszej grupy na Facebooku poświęconej klimatyzacji domowej!

7 myśli nt. „Klimatyzacja w bloku – montaż”

 1. Dzięki za artykuł. Nawet nie myślałem,o montażu klimy w bloku, ale teraz coraz bardziej myślę o rozbiciu świnki skarbonki 😀 Trzeba tylko jeszcze przekonać żonę :/

 2. Markizy montowane po zewnetrznej stronie okien sprawiaja ze mieszkanie sie nie nagrzewa, uwazam ze to ciekawa alternatywa dla drogiej klimatyzacji.

  1. Siedzienie po ciemku nie jest żadną alternatywą. A klimatyzacja w dzisiejszych czasach nie jest droższa od porządnego telewizora. W Rosji czy Ukrainie jest bardzo popularna w blokach, a tam nie mieszkają bogacze.

 3. zapomnieliście o czwartym sposobie na odprowadzanie skroplin, które mnie akurat dotknęło, brak spadku i co wtedy ???
  wtedy kupujecie pompkę skroplin i zapominacie o problemie spadku, no ale pare złoty trza będzie dołożyć od 150zł-300zł zależy od pompki.

  1. Nie zapomnieliśmy – po prostu w mieszkaniach w blokach rzadko stosujemy pompki skroplin, ponieważ właściciele mieszkań starają się tak zaplanować drogę instalacji skroplinowej, aby pompka była zbędna. Ale rzeczywiście, jest tak, jak Pan pisze, czyli pompka skroplin, która jest tak zminiaturyzowana, aby zmieściła się w jednostce wewnętrznej klimatyzacji, kosztuje około 300 zł netto. Tańsze są tylko takie, które montowane są na zewnątrz klimatyzatorów. Ważne, aby przy montażu wewnątrz jednostki wewnętrznej wybrać pompkę maksymalnie niezawodną, bo to zawsze będzie element serwisowy, który doda do prawdopodobieństwa awarii swoją działkę.

 4. Mieszkam na ostatnim pietrze w bloku do tego ze szczytu.Chcę umiescic agregat na dachu ale czy da sie porowadzic wszystkie przewody bez ingerencji w dach np.dachem i potem w dół do mnie i po suficie do pokoju.

  1. Tak, da się to zrobić, ale wymaga to zgody administratora budynku. Można zamontować agregat na dachu bez wiercenia otworów (czyli rozszczelniania powłoki dachowej), przewody chłodnicze i elektryczne pociągnąć do krawędzi dachu, stamtąd w dół po ścianie do Pani mieszkania. To rzadko praktykowane, ale wykonalna rozwiązanie, pod warunkiem że podnośnik koszowy dosięgnie do Pani mieszkania żeby poprowadzić przewody na dach po ścianie. Są to także prace na wysokościach. Można też spróbować poprowadzić instalację przewodami wentylacyjnymi – co też wymaga zgody.

Dodaj komentarz