Klimatyzator Panasonic PKEA

Klimatyzacja precyzyjna do serwerowni – alternatywy

Klimatyzacja precyzyjna to wysokiej klasy urządzenie, które dba o odpowiednią temperaturę, a często także odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Stosuje się ją np. w serwerowniach lub laboratoriach. Ale klimatyzacja precyzyjna to także bardzo poważny wydatek. Czy jest jakaś alternatywa?

Szafy klimatyzacji precyzyjnej to skomplikowane i – nie bójmy się tego określenia – dość ekskluzywne rozwiązania na rynku klimatyzacji. Są to zazwyczaj urządzenia sprowadzane na indywidualne zamówienie, nierzadko także konfigurowane dokładnie pod konkretne wymagania. Koszt klimatyzacji precyzyjnej, biorąc pod uwagę wydajność, jest wielokrotnie wyższy od kosztu porównywalnej klimatyzacji typu split.

Klimatyzacja precyzyjna – wysoki koszt i wysokie wymagania

Trudno się więc dziwić, że większość rozmów z klientami kończy się poszukiwaniem rozwiązań alternatywnych. Szczególnie w serwerowniach zamiast klimatyzacji precyzyjnej montowane są po prostu zwykłe klimatyzatory ścienne w zestawach split. Co więcej, rzadko kiedy klient daje się przekonać do nadmiarowości systemu, czyli zdublowania jego funkcjonalności przez dwa niezależne zestawy split, które pracowałyby naprzemiennie, lub jeden stale, a drugi w rezerwie w razie awarii.

Klimatyzacja precyzyjna – klienci poszukują alternatywy

To są dwa skrajne bieguny: po jednej stronie mamy profesjonalną klimatyzację precyzyjną, której koszty najczęściej okazują się zaporowe. Po drugiej – zwykłe klimatyzatory, które nie były projektowane z myślą o utrzymywaniu zadanej temperatury z dokładnością dziesiątych części stopnia Celsjusza. Czy jest jakieś rozwiązanie pośrednie?

Alternatywa klimatyzacji precyzyjnej – Panasonic E9PKEA

Tak. Pochodzi ono od firmy Panasonic. Jest to klimatyzator z serii PKEA. Panasonic E9PKEA jest klimatyzatorem ściennym dedykowanym do pracy ciągłej, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Ma wzmocnione łożyska wentylatorów, specjalne czujniki zapobiegające oblodzeniu. Może pracować przy temperaturach zewnętrznych do minus 20 stopni Celsjusza.

Klimatyzator Panasonic PKEA nadmiarowy uklad
Klimatyzator Panasonic PKEA nadmiarowy uklad

Niemniej istotną cechą klimatyzatora do serwerowni Panasonic E9PKEA, który czyni go alternatywą dla kosztownej klimatyzacji precyzyjnej, jest możliwość połączenia dwóch zestawów split w system z automatyką nadmiarowości. Podłączając dwa zestawy split do dodatkowego sterownika, zapewniamy naprzemienną pracę urządzeń, a także załączenie drugiego zestawu w przypadku awarii pierwszego.

Klimatyzator Panasonic PKEA efektywność energetyczna
Klimatyzator Panasonic PKEA efektywność energetyczna

Klimatyzator do serwerowni Panasonic E9PKEA cechuje także bardzo wysoka efektywność energetyczna, pozwalająca na uzyskanie konkretnych oszczędności podczas ciągłej pracy urządzenia. Jeżeli więc planowałeś instalację klimatyzacji precyzyjnej w serwerowni, ale jej zakup nie mieści się w Twoim budżecie, pomyśl o klimatyzatorze Panasonic E9PKEA.

Ograniczony budżet każe klientom kupować popularne splity zamiast klimatyzacji precyzyjnej

Jeżeli i to urządzenie, mające w pewnym stopniu zastąpić klimatyzację precyzyjną, okazałoby się za drogie i byłbyś zmuszony kupić zwykły klimatyzator split, to warto zwrócić uwagę na minimalną temperaturę na zewnątrz, przy której klimatyzator może jeszcze pracować.

W naszej ofercie mamy na przykład klimatyzator ścienny GREE Viola Perfect, który według danych producenta jest w stanie ogrzewać pomieszczenia jeszcze do minus dwudziestu stopni Celsjusza na zewnątrz budynku. Montując dwa takie zestawy split zapewnisz sobie nadmiarowość systemu w razie awarii jednego z klimatyzatorów lub agregatów.

Jednak mimo, że jest klimatyzator GREE Viola Perfect to naprawdę bardzo dobre urządzenie do domu, firmy czy sklepu, to warto pamiętać o tym, że nawet najlepszy klimatyzator do użytku domowego lub komercyjnego nie może konkurować dokładnością utrzymywania temperatury z klimatyzacją precyzyjną. Taka dokładność do użytku domowego byłaby po prostu niepotrzebna. To dwie różne klasy i dwa różne światy. Niższa cena zwykłej klimatyzacji split musi oznaczać kompromis w zakresie parametrów pracy w porównaniu do klimatyzacji precyzyjnej.

Jest jeszcze jeden bardzo istotny szczegół, o którym warto pamiętać. Jeżeli w planach masz wykorzystanie klimatyzatora ściennego typu split do chłodzenia serwerowni również podczas ujemnych temperatur zewnętrznych, to musisz zapewnić odprowadzenie skroplin do instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku. Gdybyś odprowadził skropliny na zewnątrz, zamarzłyby w rurce i system szybko straciłby funkcjonalność.

 

Dodaj komentarz