Jaki klimatyzator dla alergika

Jaki klimatyzator wybrać dla alergika?

Dowiedz się, jaki klimatyzator wybrać z punktu widzenia alergika i każdego, komu zależy na czystym powietrzu w klimatyzowanych pomieszczeniach

Zwykle, zastanawiając się, jaki klimatyzator wybrać, patrzymy na cenę, zużycie energii, wygląd i cichą pracę. Ale współczesne klimatyzatory oferują także bardzo rozbudowaną funkcjonalność, która ma sprawić, że powietrze w pomieszczeniach będzie wolne od zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych.

Jaki klimatyzator dla alergika – klimatyzatory ścienne górą

Jeżeli więc jesteś alergikiem, albo po prostu zależy Ci na tym, żeby oddychać czystym powietrzem, to jaki klimatyzator powinniśmy Ci zarekomendować? Przede wszystkim – klimatyzator ścienny. To ten właśnie typ klimatyzatora jest wyposażany w przeróżne filtry, których nie znajdziesz w klimatyzatorach kanałowych czy kasetonowych.

Jedną z wiodących marek, które kładą ogromny nacisk na ofertę filtrów, jest firma LG. Dlatego to właśnie na przykładzie jej rozwiązań technicznych zapoznasz się za moment z dostępnymi obecnie technologiami oczyszczania powietrza, które klimatyzator zasysa i wypuszcza z powrotem do pomieszczenia.

Powyższe stwierdzenie jest bardzo ważne. Mimo, że wielu ludziom wydaje się, że z klimatyzatora leci „świeże” powietrze, to w rzeczywistości jest inaczej. Klimatyzator ścienny zasysa powietrze na górze urządzenia i – po schłodzeniu oraz przefiltrowaniu – wydmuchuje je z powrotem do tego samego pomieszczenia.

Jaki klimatyzator dla alergika – jonizator plazmowy LG Plasmaster Plus

Jeżeli zależy Ci na czystym i sterylnym powietrzu w pomieszczeniu – szczególnie tam, gdzie przebywa dużo ludzi – to pierwszym rozwiązaniem, w jakie powinien być wyposażony klimatyzator, który kupisz, jest jonizator plazmowy.

Jaki klimatyzator dla alergika - Jonizator Plasmaster Plus
Jaki klimatyzator dla alergika – Jonizator LG Plasmaster Plus

 

Opracowany przez LG jonizator plazmowy Plasmaster Plus wytwarza kilka milionów skupisk spolaryzowanych jonów, które przechwytują i eliminują z powietrza bakterie i wirusy. Co więcej, jonizator plazmowy LG Plasmaster Plus eliminuje z pomieszczenia także nieprzyjemne zapachy!

Jaki klimatyzator dla alergika - Jonizator Plasmaster Plus 3
Jaki klimatyzator dla alergika – Jonizator LG Plasmaster Plus

Na poniższych grafikach możesz zobaczyć wyniki godzinnego testu, w którym badano skuteczność działania jonizatora Plasmaster Plus firmy LG, zamontowanego w klimatyzatorze ściennym. Skuteczność ta okazała się bardzo wysoka i osiągnęła niemal sto procent.

Jaki klimatyzator dla alergika - Jonizator Plasmaster Plus - test skuteczności I
Jaki klimatyzator dla alergika – Jonizator LG Plasmaster Plus – test skuteczności I

Usunięcie ponad 99.6% bakterii (gronkowca złocistego) w 60 minut:

Jaki klimatyzator dla alergika - Jonizator Plasmaster Plus - test skuteczności II
Jaki klimatyzator dla alergika – Jonizator LG Plasmaster Plus – test skuteczności II

Test usuwania nieprzyjemnych zapachów LG Plasmaster Plus:

Jaki klimatyzator dla alergika - Jonizator Plasmaster Plus test usuwania zapachu
Jaki klimatyzator dla alergika – Jonizator LG Plasmaster Plus test usuwania zapachu

Jaki klimatyzator dla alergika – automatyczne oczyszczanie LG Plasmaster

Jonizator plazmowy LG Plasmaster może zostać wykorzystany nie tylko do oczyszczenia powietrza w pomieszczeniu z bakterii, wirusów i zapachów, lecz także do oczyszczenia z nich wymiennika ciepła w klimatyzatorze ściennym LG.

Jaki klimatyzator dla alergika - Automatyczne Czyszczenie LG Plasmaster
Jaki klimatyzator dla alergika – Automatyczne Czyszczenie LG Plasmaster

 

Oprócz tego, wnętrze klimatyzatora jest automatycznie osuszane po każdorazowym zakończeniu pracy – przez kilka minut po wyłączeniu silnik dmuchawy pozostaje włączony klimatyzator działa wtedy jak zwykły wentylator.

Jaki klimatyzator dla alergika – filtr 3M Multi Ochrona

Wiesz już, że kiedy zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać, aby powietrze w pomieszczeniach było wolne od bakterii, wirusów i zapachów, to absolutnym priorytetem jest jonizator plazmowy – taki, jak np. LG Plasmaster Plus. Ale to nie jedyne rozwiązanie, które pozwala walczyć z bakteriami, wirusami i niechcianymi zapachami.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr 3M Multi Ochrona
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr 3M Multi Ochrona

To jaki klimatyzator powinien znaleźć się na liście Twoich rozważań, oprócz takiego, który ma jonizator plazmowy? Może taki, który będzie wyposażony w filtr 3M Multi Ochrona? Filtr ten działa na drodze mechanicznej i chemicznej jednocześnie.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr 3M Multi Ochrona I
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr 3M Multi Ochrona I

W pierwszym etapie grzyby, bakterie, wirusy, kurz i alergeny są zasysane przez wentylator do klimatyzatora. Im większa wydajność wentylatora będzie ustawiona, tym oczywiście filtrowanie będzie skuteczniejsze.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr 3M Multi Ochrona II
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr 3M Multi Ochrona II

W drugim etapie filtr 3M przechwytuje cząstki kurzu z zassanego powietrza – jest to bardzo ciekawy element, którego konstrukcja zawiera niezliczone, bardzo niewielkie szczeliny.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr 3M Multi Ochrona III
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr 3M Multi Ochrona III

Trzeci etap filtrowania przez filtr 3M Multi Ochrona to dezaktywacja wirusów, bakterii, grzybów i alergenów na warstwie materiału nasączonego specjalną substancją, nieszkodliwą dla ludzi. Jak widać z poniższych grafik, testy wykazały bardzo wysoką skuteczność tego filtra.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr 3M Multi Ochrona test skuteczności I
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr 3M Multi Ochrona test skuteczności I

 

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr 3M Multi Ochrona test skuteczności II
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr 3M Multi Ochrona test skuteczności II

Pamiętaj jednak, że – w odróżnieniu od jonizatora plazmowego – ten filtr jest mechaniczny i zatrzymuje, czyli gromadzi w sobie, cząsteczki kurzu.

Jaki klimatyzator dla alergika – filtr antybakteryjny LG

Tak naprawdę nazwa tego filtru jest trochę na wyrost. A to dlatego, że on nie tyle niszczy bakterie, co po prostu je przechwytuje. A jak przechwytuje, to je gromadzi. Czyli po pierwsze nie rozwiązuje do końca problemu, a po drugie trzeba go regularnie czyścić ze świadomością, że to, co bierzemy w ręce, ma na sobie wszelkie niechciane elementy, wychwycone z powietrza w pomieszczeniu, o średnicy większej niż dziesięć mikrometrów.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr Antybakteryjny I
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr Antybakteryjny I

Filtr antybakteryjny – czyli po prostu filtr mechaniczny, zwany również filtrem siatkowym – stanowi pierwszy etap toru oczyszczania powietrza w większości klimatyzatorów ściennych.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr Antybakteryjny II
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr Antybakteryjny II

W klimatyzatorach LG jest on bardzo prosty w demontażu, a myć go można konwencjonalnymi metodami we własnym zakresie.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr Antybakteryjny III
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr Antybakteryjny III

Jaki klimatyzator dla alergika – filtr 3M Mikro Ochrona

Jeżeli już myślałeś, że zdecydowałeś, jaki klimatyzator wybrać, to jeszcze chwilę zaczekaj – mamy dla Ciebie informację o jeszcze jednym, ciekawym rodzaju filtra. Jest to filtr 3M Mikro Ochrona, który znajdziesz w klimatyzatorach ściennych LG.

Jaki klimatyzator dla alergika - Filtr 3M Micro Ochrona
Jaki klimatyzator dla alergika – Filtr 3M Micro Ochrona

Działa on na zasadzie mechanicznego wychwytywania cząsteczek kurzu, jednak wyjątkową cechą jest to, że owo wychwytywanie wspomagane jest przez ładunki elektrostatyczne, generowane na powierzchni filtra. Ładunki te powodują przyciąganie i wychwytywanie kurzu.

Jaki klimatyzator dla alergika – nasza rekomendacja

Powrócimy teraz do postawionego na początku pytania: jaki klimatyzator powinien wybrać alergik, albo ktoś, kto dba o czystość powietrza? I jakimi kryteriami powinien się kierować?

Z wszystkich wymienionych w tym artykule filtrów powietrza, stosowanych np. w klimatyzatorach ściennych LG, zdecydowanie postawilibyśmy na jonizator plazmowy. Czy to będzie opracowany przez LG Plasmaster Plus, czy też rozwiązanie innego producenta, zawsze ma on bardzo ważną cechę: naprawdę unieszkodliwia bakterie i wirusy, a nie mechanicznie wychwytuje je z powietrza.

Jaki klimatyzator dla alergika - LG Artcool Slim
Jaki klimatyzator dla alergika – LG Artcool Slim

To oznacza po pierwsze, że jonizator plazmowy nie kumuluje w sobie drobnoustrojów, jak np. filtr siatkowy, a po drugie, jego obecność nie ogranicza wydajności klimatyzatora w miarę upływu czasu (tak naprawdę w minimalnym stopniu ogranicza, ale w porównaniu z filtrami mechanicznymi obniżenie przepustowości jest pomijalnie małe).

Wreszcie po trzecie, jonizator nie jest nasączany żadną substancją, mającą zwalczać drobnoustroje, jak niektóre inne filtry. A dla alergika im mniej substancji może się znaleźć w powietrzu – również tych teoretycznie neutralnych – tym lepiej.

Jaki klimatyzator dla alergika – przy zakupie zapytaj o zainstalowane filtry

Na koniec rozważań o tym, jaki klimatyzator wybrać dla alergika, mamy jeszcze bardzo ważną uwagę. Pamiętaj, aby przed zakupem klimatyzatora, w którym chciałbyś mieć jonizator plazmowy czy też jakiś konkretny rodzaj filtra antybakteryjnego, koniecznie upewnić się, czy te elementy na pewno będą zamontowane w urządzeniu.

Jaki klimatyzator dla alergika - LG Prestige Inverter V
Jaki klimatyzator dla alergika – LG Prestige Inverter V

Dlaczego to ważne? Dlatego, że wielu producentów umieszcza reklamowane filtry na liście wyposażenia opcjonalnego i trzeba je oddzielnie zamawiać. A ogarnięcie pełnego wyposażenia nowoczesnego klimatyzatora wcale nie jest takie proste – możesz sam się o tym przekonać na przykładzie klimatyzatora ściennego LG Artcool Slim oraz topowego modelu klimatyzatora LG Prestige z wieloma filtrami – również tymi, o których przeczytałeś przed chwilą.

Zobacz ofertę na klimatyzator LG Prestige!

W razie pytań – jak zwykle zapraszamy do kontaktu z nami.

Chcesz porozmawiać z użytkownikami klimatyzacji? Dołącz do naszej grupy na Facebooku poświęconej klimatyzacji domowej!

Dodaj komentarz