Dobór klimatyzatora - Klimatyzator Gree Change

Dobór klimatyzatora – jaka moc będzie odpowiednia?

Dobór klimatyzatora można rozumieć dwojako: jako wybór typu urządzenia i jako dobór jego mocy. My zajmiemy się tym drugim zagadnieniem. I postaramy się podać prostą receptę na właściwy dobór mocy klimatyzatora.

Teoretycznie dobór klimatyzatora można przeprowadzić bardzo precyzyjnie. Są do tego odpowiednie programy, można to też zrobić ręcznie, uwzględniając moc źródeł ciepła w pomieszczeniach, ciepło słoneczne dostarczane przez okna, a także ciepło, którego źródłem są sufit i ściany. Można nawet wziąć pod uwagę grzewczą rolę śpiącego na kocu psa, albo ciepło, którego źródłem jest lampa stołowa. Taki dobór klimatyzatora jest jak najbardziej do zrobienia. Ale nie sposób zadać sobie pytania: czy opierając się na doświadczeniu, nie da się dobrać klimatyzatora prościej?

Dobór klimatyzatora – prosta i skuteczna metoda

Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Okazuje się, że – pomijając np. biuro z dwudziestoma komputerami ze starymi, nieenergooszczędnymi procesorami, w którym przebywa non stop dwadzieścia osób – w wielu przypadkach można trafnie dobrać moc klimatyzacji. Jaka więc jest ta złota reguła?

Jeżeli chodzi o dobór klimatyzatora, brzmi ona następująco: w większości przypadków optymalną wartością jest 100 watów mocy chłodzącej na metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia, którego wysokość nie przekracza trzech metrów. Tylko że…

No właśnie. Jeszcze kilka lat temu, każdy szanujący się inżynier, zajmujący się projektowaniem klimatyzacji, uznałby taki dobór klimatyzatora za żart. Ale obecnie, przy wsparciu techniki inwerterowej i wzięciu poprawek na dodatkowe źródła ciepła, takie jak dach czy mocno nasłonecznione okna, uproszczenie „sto watów na metr kwadratowy” przy doborze klimatyzatora ma sens.

Dobór klimatyzatora – inwerter ma szeroki zakres wydajności

Dlaczego uproszczony dobór klimatyzatora inwerterowego jest bardziej sensowny, niż urządzenia typu on-off? Dlatego, że klimatyzator inwerterowy bez problemu poradzi sobie nie tylko wtedy, kiedy zapotrzebowanie na ciepło będzie niższe od jego znamionowej wydajności, lecz także wtedy, gdy trzeba będzie dostarczyć więcej chłodu, niż zakładaliśmy.

Sprężarka inwerterowa ma bowiem regulowaną wydajność. Zobaczmy to na przykładzie bardzo popularnego w naszej ofercie klimatyzatora ściennego GREE Change. Dlaczego pisząc o doborze klimatyzatora wspominamy właśnie o tym urządzeniu? Dlatego, że klimatyzator ścienny GREE Change ma jeden z najszerszych zakresów pracy, jakie znamy.

Model GREE Change o mocy znamionowej 2,6 kW potrafi w razie potrzeby wykrzesać z siebie aż 3,2 kW mocy chłodzącej. Nie to jest jednak wyjątkowe. Ten klimatyzator może bowiem chłodzić z mocą zaczynającą się już od 450 watów, czyli zaledwie 0,45 kW! A to oznacza, że teoretycznie urządzenie może w trybie pracy ciągłej chłodzić pokój o powierzchni zaledwie pięciu metrów kwadratowych bez konieczności wyłączania sprężarki w agregacie.

Dobór klimatyzatora – GREE Change 2,6 kW potrafi chłodzić z mocą już od 0,45 kW

Skoro wiemy, że przy doborze klimatyzatora możemy w wielu przypadkach kierować się regułą „sto watów na metr kwadratowy”, przejdźmy do korekt, jakie można wprowadzić w tym wzorze. Jeżeli w pomieszczeniu mamy okna po nasłonecznionej stronie (samo okno nie będzie jeszcze źródłem ciepła, jeżeli np. zasłania je drzewo lub balkon na piętrze powyżej) to rezerwa mocy nowoczesnego klimatyzatora inwerterowego powinna spokojnie sobie z nimi poradzić.

Czynnikiem, który powinien mocno wpłynąć na dobór klimatyzatora, jest natomiast dach, położony tuż nad sufitem pomieszczenia, które zamierzamy chłodzić. Wtedy do mocy znamionowej klimatyzatora, wyliczonej według reguły stu watów na metr kwadratowy, należy doliczyć przynajmniej dwadzieścia pięć procent. Zależy to oczywiście od klasy izolacji cieplnej dachu, ale zakładając, że do całkowitego uniknięcia nagrzewania od słońca przez dach potrzeba około półmetrowej grubości warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej, pomieszczenia na ostatnim piętrze prawie zawsze nagrzewają się silniej niż na niższych piętrach.

Dobór klimatyzatora – jeśli masz dach nad sufitem, koniecznie zamontuj klimatyzację w sypialni

Bardzo ważna informacja dla tych, którzy zamierzają zainstalować klimatyzację na ostatnim piętrze, lub w domku parterowym: dobór klimatyzatora powinien koniecznie uwzględniać montaż dodatkowego klimatyzatora w sypialni. Dlaczego? Dlatego, że dach, nagrzany w dzień, będzie oddawał ciepło w nocy. A to bardzo obniża komfort snu.

Ale o doborze klimatyzacji do sypialni, jej optymalnym umiejscowieniu i najistotniejszych parametrach, napiszemy przy innej okazji.

Chcesz porozmawiać z użytkownikami klimatyzacji? Dołącz do naszej grupy na Facebooku poświęconej klimatyzacji domowej!

Dodaj komentarz